Bæredygtighed bliver centralt hos Topdanmark

Forsikringsselskabet Topdanmark tager nu den voksende klimabevidsthed til sig og forankrer CSR og bæredygtighed i deres forretningsmodel.

I en ny CSR-rapport udstikker Topdanmark deres nye strategi for at integrere bæredygtighed i deres forretningsmodel. Foto: Topdanmark..

23.02.2021

SCM.dk

Topdanmark vil fremover stille endnu skrappere krav til sig selv og omverdenen. Pengene til kundernes pensioner og forsikringsdækninger skal placeres, så de støtter op om en bæredygtig og ansvarlig udvikling. Det skriver Topdanmark i sin seneste CSR-rapport, der efter at have haft bæredygtighed i fokus ved to leverandørudbudsrunder i 2020, nu har gjort det til et fast aspekt af sine udbudsprocesser.

”Som Danmarks næststørste forsikringsselskab hjælper vi vores kunder hvert år med ca. 300.000 skader, og derfor er der også meget at hente ved mere bæredygtige indkøb, når vi skal erstatte det tabte, ligesom vi fremover vil stille flere krav til vores leverandører for at integrere bæredygtighed i hele værdikæden”, siger adm. direktør i Topdanmark Peter Hermann i en pressemeddelelse.

Læs også: Stærk CSR skaber robusthed over for pandemitrusler

Topdanmark har opdateret sin politik for ansvarlige investeringer med udvidede ESG-screeninger og en eksklusionsliste, der udelukker investeringer i for eksempel kul og tobak. Topdanmark vil desuden fremover spille en mere markant rolle som aktive ejere i de virksomheder, der investeres i.

”Det er en løbende proces, men konkret har vi lavet en kortlægning af CO2-udledningen fra vores investeringer, som vi bruger som rettesnor i det fremtidige arbejde med at bidrage til FN’s klimpanels mål om max 1,5 graders opvarmning. Derudover vil vi gå i dialog med virksomheder, som vi har investeringer i om såvel værdiskabelse som miljø og bæredygtighed, ” siger Peter Hermann.

Resultaterne af dialogerne, ESG-vurderinger og fakta for CO2-udledningen i virksomhederne bliver offentliggjort på Topdanmarks hjemmeside.

CO2-neutral i 2030

Topdanmark tager selv sin egen medicin og i 2019 blev der sat et mål om at blive CO2-neutral i 2030 for så vidt angår driften af bygninger, firmakørsel og flytransport. I 2020 har Topdanmark reduceret sin C02 -udledning med 15 procent, blandt andet på grund af langt mindre firmakørsel og færre flyrejser i forbindelse med Covid-19. Desuden er der også igangsat initiativer med henblik på integration af klima og miljø i hele værdikæden. Dette arbejde fortsætter i 2021.

Læs også: Freja løfter sløret for bæredygtighedstiltag i ny CSR-rapport

”Reduktionen i C02-udledningen i 2020 er ekstraordinær på grund af Covid-19, men vi vil fortsat i 2021 reducere kørsel via øget brug af digitale samarbejdsformer og lægge en strategi for skift til lavemissionsbiler, ligesom der er lagt planer for reduktion af CO2-udledningen fra driften af bygninger. Vi stopper ikke her, men ser ind i, hvordan vi kan bidrage til at reducere vores samlede klima- og miljøaftryk”, siger Peter Hermann.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense