Bæredygtigt træ skal fremtidssikre Ikeas supply chain

Ikeas motiv for at øge mængden af bæredygtigt træ er både at reducere negativ miljøpåvirkning og fremtidssikre råvareforsyningen. Bæredygtighed og omkostninger i kæden går således hånd i hånd.

15.08.2013

SCM.dk

Ti år er gået, siden Ikea og Verdensnaturfonden indgik et partnerskab om ansvarlig brug af naturressourcer. Et af fokusområderne for samarbejdet handler om bæredygtigt skovbrug, da den svenske møbelkæde har et ønske om, at en stigende mængde træ skal komme fra skove, der bærer det uafhængige Forest Stewardship Council-certifikat (FSC). Certificeringen sikrer blandt andet, at der ikke bliver fældet mere træ, end skoven kan nå at reproducere.  

Læs også: Ikea dropper træpallen

”Vi skal ikke langt ud i fremtiden, før det bliver umuligt at købe nok bæredygtigt træ, hvis ikke vi sætter skub i udviklingen inden for FSC-certificering”, siger Ikea’s bæredygtighedschef Jonas Engberg.

Det er dog ikke udelukkende for skovens skyld, at møbelkæden sætter ind her. Bliver bæredygtigt træ en knap ressource, fordyrer det produktionen og priserne.       

”Bæredygtighedsarbejdet, herunder at flere skove bliver FSC-certificeret, sker også ud fra et økonomisk rationale”, fastslår Jonas Engberg.

Stor virksomhed – stort ansvar
Bæredygtighedschefen mener dog også, at Ikea har et særligt miljøansvar qua sin størrelse.

”Vi er klar over vores miljøpåvirkning, og at vores nuværende forretningsmodel på langt sigt ikke er bæredygtig. Derfor er vi nødt til at foretage en gennemgående transformation, fordi vi som en stor virksomhed har et ansvar både over for verden og os selv”, siger Jonas Engberg.

Han oplever, at en sådan forretningsbærende tilgang til bæredygtighed i det hele taget er blevet mere fremherskende i erhvervslivet de seneste ti år. Som eksempel på en miljømæssig forbedring i forsyningskæden nævner Jonas Engberg, at Ikea ved at udfase træpaller til fordel for flade pappaller, sparer 6.000 returtransporter med lastbil hvert år. Det sparer en masse CO2 og giver samtidig en stor økonomisk besparelse. Også fordi der bliver mere plads i lastbilerne, fortæller han.

”Når bæredygtighedsarbejdet giver økonomisk gevinst for virksomhederne, er der virkelig mulighed for at sætte fut i det”, siger Jonas Engberg. 

<p>”Vi skal ikke langt ud i fremtiden, før det bliver umuligt at købe nok bæredygtigt træ, hvis ikke vi sætter skub i udviklingen inden for FSC-certificering”. </p>

Jonas Engberg, bæredygtighedschef i Ikea

De næste ti år
P.t. er der ikke nye konkrete tiltag på tegnebrættet for de næste ti års samarbejde, men både Ikea og Verdensnaturfonden fortsætter samarbejdet og vil gradvist hæve indsatsen inden for de i alt tre fokusområder, der, udover bæredygtigt skovbrug, omfatter mere miljørigtig bomuldsproduktion og energiforbedringer.

De mange igangværende projekter skal først og fremmest følges til dørs, men Jonas Engberg håber, at et forsøgsprojekt om cirkulært materialekredsløb i Ikea-varehuset i Odense, der indtil for nylig købte tidligere solgte møbler tilbage, kan blive til virkelighed i alle danske varehuse.

Læs også: Ikeas forsyningskæde er nøglen til lave priser

”De næste ti år skal vi blive endnu skarpere på at løfte hinanden her i Danmark. På nationalt plan handler det meget om kommunikationen udadtil, da vi ikke har store miljørelaterede projekter lokalt i Danmark. Så vores bæredygtighedsarbejde her i landet relaterer sig mest til de miljømæssige forbedringer i vores forsyningskæde”, siger Jonas Engberg.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense