Bæredygtigt træ skal fremtidssikre Ikeas supply chain

Ikeas motiv for at øge mængden af bæredygtigt træ er både at reducere negativ miljøpåvirkning og fremtidssikre råvareforsyningen. Bæredygtighed og omkostninger i kæden går således hånd i hånd.

15.08.2013

SCM.dk

Ti år er gået, siden Ikea og Verdensnaturfonden indgik et partnerskab om ansvarlig brug af naturressourcer. Et af fokusområderne for samarbejdet handler om bæredygtigt skovbrug, da den svenske møbelkæde har et ønske om, at en stigende mængde træ skal komme fra skove, der bærer det uafhængige Forest Stewardship Council-certifikat (FSC). Certificeringen sikrer blandt andet, at der ikke bliver fældet mere træ, end skoven kan nå at reproducere.  

Læs også: Ikea dropper træpallen

”Vi skal ikke langt ud i fremtiden, før det bliver umuligt at købe nok bæredygtigt træ, hvis ikke vi sætter skub i udviklingen inden for FSC-certificering”, siger Ikea’s bæredygtighedschef Jonas Engberg.

Det er dog ikke udelukkende for skovens skyld, at møbelkæden sætter ind her. Bliver bæredygtigt træ en knap ressource, fordyrer det produktionen og priserne.       

”Bæredygtighedsarbejdet, herunder at flere skove bliver FSC-certificeret, sker også ud fra et økonomisk rationale”, fastslår Jonas Engberg.

Stor virksomhed – stort ansvar
Bæredygtighedschefen mener dog også, at Ikea har et særligt miljøansvar qua sin størrelse.

”Vi er klar over vores miljøpåvirkning, og at vores nuværende forretningsmodel på langt sigt ikke er bæredygtig. Derfor er vi nødt til at foretage en gennemgående transformation, fordi vi som en stor virksomhed har et ansvar både over for verden og os selv”, siger Jonas Engberg.

Han oplever, at en sådan forretningsbærende tilgang til bæredygtighed i det hele taget er blevet mere fremherskende i erhvervslivet de seneste ti år. Som eksempel på en miljømæssig forbedring i forsyningskæden nævner Jonas Engberg, at Ikea ved at udfase træpaller til fordel for flade pappaller, sparer 6.000 returtransporter med lastbil hvert år. Det sparer en masse CO2 og giver samtidig en stor økonomisk besparelse. Også fordi der bliver mere plads i lastbilerne, fortæller han.

”Når bæredygtighedsarbejdet giver økonomisk gevinst for virksomhederne, er der virkelig mulighed for at sætte fut i det”, siger Jonas Engberg. 

<p>”Vi skal ikke langt ud i fremtiden, før det bliver umuligt at købe nok bæredygtigt træ, hvis ikke vi sætter skub i udviklingen inden for FSC-certificering”. </p>

Jonas Engberg, bæredygtighedschef i Ikea

De næste ti år
P.t. er der ikke nye konkrete tiltag på tegnebrættet for de næste ti års samarbejde, men både Ikea og Verdensnaturfonden fortsætter samarbejdet og vil gradvist hæve indsatsen inden for de i alt tre fokusområder, der, udover bæredygtigt skovbrug, omfatter mere miljørigtig bomuldsproduktion og energiforbedringer.

De mange igangværende projekter skal først og fremmest følges til dørs, men Jonas Engberg håber, at et forsøgsprojekt om cirkulært materialekredsløb i Ikea-varehuset i Odense, der indtil for nylig købte tidligere solgte møbler tilbage, kan blive til virkelighed i alle danske varehuse.

Læs også: Ikeas forsyningskæde er nøglen til lave priser

”De næste ti år skal vi blive endnu skarpere på at løfte hinanden her i Danmark. På nationalt plan handler det meget om kommunikationen udadtil, da vi ikke har store miljørelaterede projekter lokalt i Danmark. Så vores bæredygtighedsarbejde her i landet relaterer sig mest til de miljømæssige forbedringer i vores forsyningskæde”, siger Jonas Engberg.

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

24.10.2025SCM.dk

Vidensarbejdere: Arbejdslivet føles mere krævende end givende

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

21.10.2025SCM.dk

5 genveje til succes som CSCO

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg