Bæredygtigt samarbejde mellem UPS og TerraCycle bærer frugt

Med sine globale told- og logistikløsninger har fragtfirmaet UPS hjulpet genanvendelsesvirksomheden TerraCycles med at omdirigere 20 millioner kilo affald siden 2012.

De sidste fem års samarbejde mellem UPS og TerraCycle har båret frugt. Heraf er det blandt andet lykkes TerraCycle at gøre 3,5 millioner stykker affald til nyttige produkter som skraldespande og parkbænke på blot fem år. Foto: TerraCycle.

16.08.2017

SCM.dk

Hos genanvendelsesvirksomheden TerraCycle har man et mål om at udbrede sine indsamlingsprogrammer, så flere af klodens beboere indleverer deres affald, i stedet for at sende det til forbrænding eller deponering.

Læs også: UPS annoncerer nye bæredygtighedsmål

Men med sådan en målsætning kan det ofte kræve, at man samarbejder med andre virksomheder. Derfor har UPS med sine toldkompetencer og teknologiske løsninger i de sidste fem år hjulpet TerraCycle ved at styrke virksomhedens globale indsamlingsprogrammer og kundebase.

Gør affald til nyttige produkter
Med samarbejdet afspejles også UPS’s eget engagement i forhold til at løse miljømæssige udfordringer og hjælpe sine kunder med at opnå en mere bæredygtig og global forsyningskæde med fokus på affaldsreduktion og genanvendelse:

I løbet af de sidste fem år er det lykkes TerraCycle at gøre 3,5 milliarder stykker affald til nyttige produkter som tasker, bæreposer og vandkander. Foto: TerraCycle.

”TerraCycle har transformeret genbrug, ligesom UPS har transformeret logistik”, siger Patrick Browne, der er direktør for global bæredygtighed hos UPS.

”UPS hjælper TerraCycle med at transportere skrald og materialer, der ikke har været mulige at genanvende. Heraf kan virksomheder, lokalsamfund og forbrugere genbruge flere genstande, så mindre bliver afleveret på lossepladsen”, fortsætter han.

Hjælper med at løse genbrugsudfordringer
Nogle af de ting, UPS har hjulpet TerraCycle med, er toldstøtte, teknologiske løsninger til forsendelse af små pakker og et globalt netværk.

Det har blandt andet betydet, at flere end 60 millioner mennesker i 21 lande har deltaget i TerraCycles indsamlingsprogrammer, og at virksomhedens mindre forsendelser transporteres hurtigere til kunderne, hvilket har medført, at der bliver genanvendt mere affald:

”UPS har hjulpet os med at løse en lang række logistiske udfordringer, herunder navigering af komplekse og globale forsendelses- og toldregler, som har gjort det muligt for vores virksomhed at vokse og i sidste ende bevæge os mod en cirkulær økonomi, der gavner os alle”.

Læs også: UPS smider 125. mio. i solenergi

Ud over at hjælpe kunder som TerraCycles med at nå deres miljømål har UPS også investeret flere millioner dollars i alternativ brændstofforskning og andre bæredygtighedsforanstaltninger, herunder netværks- og ruteoptimering og innovative køretøjsteknologier.

I sidste måned annoncerede det globale fragtfirma desuden nye bæredygtighedsmål, der skal øge virksomhedens flåde med 8.300 alternative brændstof- og avancerede teknologikøretøjer, der skal drives af vedvarende energikilder.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

07.11.2025SCM.dk

Droner og betalingskaos får danskerne til at tage kriseberedskab alvorligt

07.11.2025PALOMAT

Sponseret

Slip for tunge løft – gør arbejdsmiljøet smartere med PALOMAT®

07.11.2025SCM.dk

Højesteret sår tvivl om Trumps toldpolitik

07.11.2025SCM.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn