Canada øger luftfragtssikkerheden

Den canadiske regering har søsat et nyt screeningprogram for al luftfragt ind og ud af landet, der skal forbedre sikkerheden i alle led af forsyningskæden.

25.06.2010

SCM.dk

Sikkerheden omkring luftfragt ind og ud af Canada får et solidt nøk opad de kommende år. Det er i hvert fald formålet med det næsten 600 mio. kr. dyre program, som landets føderale regering lancerede for nylig, og som skal øge screeningen for alle involverede fragtselskaber. Programmet skal løbende indfases over de næste fem år og vil omfatte både ny teknologi, flere inspektører og udvidet træning, ligesom der altså skal screenes flere steder i forsyningskæden, eksempelvis gennem øget prioritering af højrisikogods og bestemte kilder.
Den øgede screening skal dog ikke gå udover hverken transporttiderne for de store godsmængder, eller rejsetiden for de mange passagerer, der for 75 procents vedkommende har kommercielt gods med på deres fly. Et af de vigtigste punkter i det nye program er således, at der skal anvendes den mest effektive, nye teknologi, og at screeningsprocesserne er fuldt kompatible med alle landets handelspartnere, herunder den store nabo USA.
-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

01.05.2025SCM.dk

Indspark: AI i supply chain kræver aktiv styring – erfaringer fra Boozt

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: En lille teknologi med store fordele

22.04.2025SCM.dk

Nyt projekt og 40 millioner skal styrke produktionen med AI og robotter

22.04.2025SCM.dk

Mangel på kompetencer og lovgivning bremser AI i virksomheder

16.04.2025SCM.dk

Ny robotteknologi skal ruste industrien til at navigere i en usikker verden

11.04.2025AGR

Sponseret

Effektiv lagerstyring starter med pålidelige data

08.04.2025SCM.dk

9 ud af 10 nordamerikanske CPO’er vil indføre AI-agenter i 2025

07.04.2025SCM.dk

Fransk gigant satser stort på kunstig intelligens

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle