Containerskibe skal sejle på bæredygtig brændselscelleteknologi

ABB skal i samarbejde Hydrogéne de France fremstille større brændselscellesystemer, der er stærke nok til at kunne drive oceangående fartøjer. Teknologien vil spille en vigtig rolle i at hjælpe den maritime industri med at levere CO2-reduktioner, lyder det.

Ved at benytte brændselsceller som drivkraft til skibe i shippingbranchen, vil industrien kunne reducere en større del af CO2-udledningen. Illustration: ABB..

15.04.2020

SCM.dk

Gennem et aftalememorandum skal ingeniørvirksomheden ABB og Hydrogène de France (HDF), der specialiserer sig inden for brintteknologi, arbejde tæt sammen om at etablere et brændselscelle kraftværk til fremstilling af maritime applikationer. 

Læs også: Rederi tester bæredygtig biobrændsel

Gennem et eksisterende partnerskab med Ballard Power Systems vil ABB og HDF optimere produktionen af brændselsceller til at kunne producere et såkaldt megawatt-scale kraftværk specifikt til maritime fartøjer. 

Brændselsceller er i stand til at producere elektricitet fra brint gennem en elektrokemisk reaktion. Ved hjælp af vedvarende energi, der producerer brint, kan hele energikæden blive bæredygtig. 

“Med den stigende efterspørgsel efter løsninger, der sikrer bæredygtig og ansvarlig shipping, er vi overbevidst om, at brændselsceller vil spille en vigtig rolle i at hjælpe den maritime industri med at levere CO2-reduktioner”, siger Juha Koskela, managing director hos ABB Marine & Ports, og fortsætter:

“Ved at underskrive aftalememorandumet med HDF er vi et skridt tættere på at gøre denne teknologi tilgængelig til drivning af oceangående fartøjer”. 

Blandt alternative emissionsfrie teknologier er brændselsceller af de mest lovende løsninger til at reducere udledningen af klimaskadelige gasser.

Læs også: Analyse: Shippingsektorens CO2-mål vil koste op mod 10 billioner kroner

Teknologien er på nuværende tidspunkt i stand til at drive skibe over kortere afstande, og understøtte de øvrige energibehov på større fartøjer. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup