Containertrafik på Aalborg Havn sætter rekord

Aalborg Havns containerterminal har netop slået en godt to år gammel rekord. Ikke færre end 584 containere kom over kajen på et enkelt anløb fra Rotterdam i den forgangne uge, og generelt er aktiviteten stigende.

Aktivitetsniveauet på havnen i Aalborg er stigende, og i sidste uge blev havnens hidtidige rekord fra 2012 eftertrykkeligt slået. Foto: Aalborg Havn Logistik A/S.

11.06.2014

SCM.dk

”Vi ser i øjeblikket en række nøgletal, som peger i positiv retning for regionen. Det gælder blandt andet beskæftigelsestallene, men helt generelt mærker vi et stigende aktivitetsniveau”, siger Claus Holstein, der er administrerende direktør Claus Holstein for Aalborg Havn. Foto: Aalborg Havn.

Aktivitetsniveauet på havnen i Aalborg er stigende, og i sidste uge blev havnens hidtidige rekord fra 2012 eftertrykkeligt slået.

Rekorden fra uge 7 i 2012 var på 544 containere (TEU) håndteret på én uge, men fordelt på to skibe på Rotterdam-ruten, og i sidste uge blev 584 containere håndteret af et skib på selvsamme feederrute.

Læs også: Antallet af containerskibe stiger fortsat

”Feederruten til Rotterdam blev etableret for fire år siden, og antallet af håndterede containere er steget kvartal for kvartal i de fire år. I februar i år udvidede vi ruten til to anløb/afgange fra Rotterdam pr. uge, og selvom den samlede mængde containere nu fordeles på to skibe om ugen, har vi alligevel netop slået rekorden for antallet af containere”, siger account manager Jesper Skatka fra Aalborg Havn Logistik.

Antallet af containere til og fra Aalborg Havn giver ikke bare travlhed på havnen, men er også udtryk for et generelt stigende aktivitetsniveau i landsdelen. Jo hurtigere hjulene drejer, jo flere varer skal ind og ud af landsdelen, og det glæder administrerende direktør Claus Holstein fra Aalborg Havn.

”Vi ser i øjeblikket en række nøgletal, som peger i positiv retning for regionen. Det gælder blandt andet beskæftigelsestallene, men helt generelt mærker vi et stigende aktivitetsniveau. Det er glædeligt for regionen”, siger Claus Holstein.

Stigning skyldes eksport af fødevarer
De største stigninger i containertrafikken kan tilskrives eksport af fødevarer. Siden årsskiftet har Aalborg Havn ekspederet ikke færre end 1.853 containere af de såkaldte reefercontainere, som er køle/fryse containere, ud af landsdelen via Rotterdam. Det svarer til mere end en fordobling i forhold til 2013, hvor det tilsvarende tal var 796 containere, og en fremgang er på 133 procent.

Læs også: Danske havne vil lære af Singapore

”Eksport af fødevarer i reefercontainere udgør i øjeblikket den største stigning. Det kan være svinekød, rejer fra Grønland, der via Aalborg skal videre ud i verden, fisk, kylling, mejeriprodukter og så videre”, siger Jesper Skatka.

De fleste containere, der går ud i verden fra Aalborg Havn via Rotterdam, har med to afgange pr. uge fået en mere optimal forbindelse til oceanskibene, der udgår fra Rotterdam, og Aalborg Havn forudser en fortsat stigning i aktivitetsniveauet.

- JDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia