Corona vender op og ned på danskeres nethandelsmønstre

Corona-pandemien har vendt verden på hovedet. Det gælder også for dansk e-handel og danskernes online købsmønstre. Det har betydet vækst for nogle brancher, mens andre oplever en nedtur såsom rejsebranchen.

Ifølge en ny rapport fra Nets har danskerne flyttet mere af deres forbrug over på nettet. Vi bruger især flere penge online på dagligvarer og take-away, men også andre fysiske varer som tøj, skønhedsprodukter og byggematerialer. Foto: Nets..

24.03.2021

SCM.dk

Danske netbutikker har haft et hæsblæsende år. Mange har måtte løb stærk efter fysiske butikker har været lukket ned og smittefrygt har fået danskerne til at vende sig mod nethandel. Men selvom der er blevet handlet for 97,5 milliarder kroner i 2020, er det stadig 43 milliarder kroner mindre sammenlignet med 2019.

Det viser den nye e-handelsrapport 2020 over danskernes adfærd og købsvaner på nettet, som Nets netop har offentliggjort.

Læs også: Nethandel er med til at redde industrilokaler fra ledighed

”For første gang ser vi en tilbagegang i det samlede online forbrug – trukket kraftigt ned af manglende salg af rejser. Samtidig har corona også haft indvirkning på danskernes online shopping-vaner, som har ændret sig markant. Det har blandt andet betydet en helt anden fordeling af forbruget, hvor nye varer og services vinder frem, for eksempel dagligvarer, take-away og streamingtjenester”, fortæller Marketing Manager hos Nets Tanja Oda Sørensen i en pressemeddelelse.

Tilbagegangen i den samlede danske e-handel kan i høj grad forklares ved ud fra tilbagegangen i rejsebranchen, der tidligere har stået for halvdelen af danskernes online køb, efter branchen blev en af de første til at gå online. I 2019 købte danskerne rejser og rejserelaterede services for 70 milliarder kroner, mens vi i 2020 kun har brugt 23 milliarder kroner.

Krisen får os til at støtte op om de danske butikker

De ekstra skillinger på kontoen, som normalt blev brugt på rejser, har danskerne i stedet brugt på fysiske varer, som i højere grad er købt på nettet.

”I 2020 har danskerne samlet brugt 59 milliarder kroner online på fysiske varer. Det er en stigning på cirka 10 milliarder kroner sammenlignet med 2019. Udover et boom i dagligvarer og take-away, ser vi en generel vækst i køb af fysiske varer i alt fra tøj og skønhedsprodukter til byggematerialer og haveartikler”, fortæller Tanja Oda Sørensen.

Læs også: E-handel er accelereret i 2020 – det kræver god teknologi

Danskerne har generelt været loyale overfor de danske onlinebutikker under corona-pandemien. 68 procent af danskerne har kun handlet i danske webshops, blandt andet fordi de gerne ville støtte op om de danske virksomheder i en svær økonomisk tid.

”Vi kan konstatere at danske webshops vinder terræn i forhold til deres udenlandske konkurrenter – muligvis hjulpet på vej af corona-pandemien. Tallene tyder på, at danskerne har anlagt nye vaner for hvilke varer, de køber online, og hvor de køber varer fra. Med andre ord har corona-pandemien gjort, at vi generelt handler mere online, men også at vi køber flere forskellige typer af varer og services på nettet. Vi vælger de danske webshops fordi vi finder det nemmere og mere trygt, hvis vi gerne vil bytte en vare. 29 procent af forbrugerne angiver, at de ønsker at støtte de danske onlineforretninger”, afslutter Tanja Oda Sørensen.

- KCP

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

13.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen – kender du mulighederne?

Få indsigt i, hvordan vores ERP AI-agent kan optimere og automatisere dine økonomiprocesser.

Dato

13.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online