Danske virksomheder er mindre innovative end norske og svenske

Mellem 2018 og 2020 introducerede 48 procent af danske virksomheder nye produkter eller -forretningsprocesser. Men i Sverige og Norge lå niveauet på henholdsvis 55 og 58 procent i samme periode.

Danske virksomheder falder bagud, når det kommer til både produkt- og procesinnovation, når man sammenligner med andre nordiske lande. Foto: Andrea De Martin / 123RF.

27.12.2021

SCM.dk

Introduktion af nye produkter eller en omlægning af forretningsprocesserne. Det er en måde for danske virksomheder at være innovative på. Og mellem 2018 og 2020 melder 48 procent af danske virksomheder, at de har været innovative. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Men det tal er lavere end vores venner mod nord: 55 procent af svenske og 58 procent af norske virksomheder introduceret nye produkter eller processer mellem 2018 og 2020.

Læs også: Infrastrukturalliance: Krav om CO2-reduktion er nøglen til mere innovation

Ser man specifikt på hvilken form for innovation, virksomhederne har været igennem, falder Danmark stadig bagud. 43 procent af danske virksomhederne har gennemført procesinnovation, mens 25 procent har gennemført produktinnovation.

Andelen af procesinnovative virksomheder var 45 procent i Sverige og 48 procent i Norge. Samtidig var 29 procent af de svenske virksomheder produktinnovative, mens andelen var 38 i Norge.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle