Danske virksomheder IT-outsourcer for at transformere deres kerneforretning

For danske virksomheder handler outsourcing i mindre grad om at reducere omkostninger, men i stedet mere om at fokusere på sin kerneforretning og skabe nye muligheder. Det viser PA Consulting seneste undersøgelse af kundetilfredsheden med outsourcing- og cloud-kontrakter i Norden.

Mere end 30 procent af danske virksomheder forventer at øge deres outsourcing inden for de næste to år, hvilket er en højere tendens end virksomhederne i Norge og Sverige. Foto: Vladimir Cosic / 123RF.

13.04.2022

SCM.dk

De seneste ti år har Henrik Ringgaard, der er sourcing-ekspert fra PA Consulting, årligt udarbejdet en måling af kundetilfredsheden med outsourcing- og cloud-kontrakter i Danmark og Norden i samarbejde med forskningsorganisationen Whitelane Research.

Dette års undersøgelse er nu færdig, og den viser, at danske virksomheders mål med IT sourcing er blevet en søgen efter strategiske partnere, som kan hjælpe med at transformere deres kerneforretning.

”I Danmark er outsourcing-markedet overordnet set sundt. I dag ser man på outsourcing som en måde at skabe nye muligheder, fokusere på sin forretning og skabe strategiske fordele fremfor som en måde at reducere sine udgifter”, fortæller Henrik Ringgaard.

Undersøgelsen er i år baseret på mere end 1.400 unikke outsourcing-kontrakter fordelt på 680 klassiske outsourcing-kontrakter og 750 cloud-kontrakter hos mere end 350 nordiske virksomheder. Det er dermed den mest omfattende analyse, der er udført i Norden, som afspejler kundernes opfattede tilfredshed med deres it-tjenesteudbydere. 

Læs også: Novo Nordisk gør supersoftware gratis for at booste SMV’ernes produktion

Mere end 30 procent af danske virksomheder forventer at øge deres outsourcing inden for de næste to år, hvilket er en højere tendens end virksomhederne i Norge og Sverige. I Danmark er man drevet af at fremtidssikre og fokusere på forretningstransformation fremfor at reducere omkostninger. 

”Der er sket et markant skifte de sidste fem år, hvor man investerer i fremtiden, men markedet er ved at stabilisere sig – i Danmark såvel som i Norden (i modsætning til det meste af Europa) handler det nu om at fintune og rykke rundt. For bare 5-6 år siden ville virksomhederne gerne outsource meget mere, men vi nået et mere stabilt niveau i Danmark,” siger Henrik Ringgaard. 

Indiske TCS topper listen 

Undersøgelsen har rangeret de forskellige virksomheder efter kundetilfredshed inden for traditionelle serviceudbydere og cloud-udbydere. Inden for de traditionelle serviceudbydere har den indiske virksomhed Tata Consultancy Services (TCS) genvundet førstepladsen i Danmark fra Accenture. ATEA og LTI klatrer begge op på listen for outsourcing-tjenesteudbydere på henholdsvis tredje og fjerde pladsen. 

”TCS har genvundet førstepladsen i Danmark, med Accenture og ATEA i lige i hælene. TCS får også den højeste score for forståelse af forretningen, som er et krav for at blive en strategisk partner, mens Atos og Kyndryl får den laveste score i undersøgelsen”, siger Henrik Ringgaard og tilføjer: 

”Men selvom Kyndryl scorer næstlavest i forhold til den overordnede tilfredshed i Danmark, ligger de i top-3, når det kommer til cybersikkerhed, hvilket er et meget centralt tema i forhold til den aktivitet, vi har set i kølvandet på de begivenheder, der p.t. sker i det geopolitiske landskab”.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK