DCSA klar med IoT-standard til containersporing

Med et mål om yderligere digitalisering af international containerfragt, offentliggør DCSA den første af en række IoT-standarder. ”IoT vil indlede en ny ære af effektivitet i den globale handel”, lyder det fra FN-afdelingschef.

IoT-standarderne giver DCSA's medlemmer mulighed for at spore containere gennem hele rejsen..

08.06.2020

SCM.dk

Nonprofit-gruppen Digital Container Shipping Association (DCSA), der blev startet op af blandt andet Mærsk i 2019, vil nu etablere øgede standarder for den digitale containerfragt for sine rederimedlemmer.

De nye IoT-standarder for containerfragten skal således implementeres af operatører og ejere, såvel som havne, terminaler, logistikudbydere på land og eventuelle tredjeparter. Med standarderne kan fragtmænd og andre i forsyningskæden give mere præcise og uafbrudte informationer om containernes lokation og status på indholdet til kunderne.

Læs også: Thailandsk havn tester autonome containertrucks

”IoT vil indlede en ny æra af effektivitet i den globale handel. Intelligente containere, der deler information med flere interessenter, vil muliggøre en digitalt aktiv forsyningskæde. Dette vil i høj grad øge effektiviteten og gennemsigtigheden, forbedre kvaliteten af de forsendte varer, reducere affaldsmængder og hæve sikkerhedsniveauet”, siger Maria Rosaria Ceccarelli, chief of trade facilitation section hos FN's Økonomiske Kommission for Europa (UNECE).

Initiativet er et af flere, DCSA fremsætter for at fremskynde digitaliseringen i shippingsektoren. IoT-lanceringen af den første af tre planlagte, hvor de fremtidige vil fokusere på datastruktur og håndtering samt sikkerhed og tilgængelighed.

”Denne offentliggørelse er et vigtigt skridt i at muliggøre masseudrulning af intelligente containere og danner grundlaget for en gruppe af standarder, der vil tage fat på de vigtigste emner omkring brug af containere i industrien. Når de er implementeret, vil vores IoT-standarder f.eks. kunne spore og kontrollere reefercontainere på hele rejsen uden ’blind spots’. Dette vil give mere værdi til slutkunden mens containerdriften effektiviseres”, siger CEO for DCSA, Thomas Bagge.

 -HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online