Detailhandlere øger bæredygtigheden i forsyningskæden

115 virksomheder og organisationer efterspørger nu klimadata fra deres leverandører gennem miljønetværket CDP. Detailkæder som Target og Tesco er blandt de nye navne på listen, der i forvejen tæller giganter som Walmart, Microsoft og Lego.

Flere detailhandlere er kommet med i CDP's supply chain-netværk og vil arbejde for at gøre deres forsyningskæder grønnere..

26.06.2018

SCM.dk

Sværvægteren over dem alle, amerikanske Walmart med 2,3 mio. ansatte og en estimeret omsætning i 2018 på $500 mia., har fået selskab af yderligere tre af klodens tungeste aktører i sektoren i form af CVS HealthTarget Corporation og Storbritanniens største detailkæde, Tesco.

De 115 virksomheder og organisationer i CDPs supply chain-netværk

Abbott Laboratories, Accenture, Acer Inc., Ajinomoto Co.Inc., Alliance Data Systems, Ambev - Cia de Bebidas das Américas, Amdocs Ltd, Anheuser Busch InBev, Arcos Dourados, ARKEMA, AT&T, Inc., Avianca Holdings S.A.

Banco Bradesco S/A, Banco do Brasil S/A, Bank of America, Barclays, BMW AG, Braskem S/A, Bridgestone Corporation, Bristol-Myers Squibb, British American Tobacco, BT Group,

Caesars Entertainment, Caixa Econômica Federal, California Department of General Services (DGS), Cellnex Telecom SA, Chunghwa Telecom, CIA ULTRAGAZ S/A, Cisco Systems, Inc., CNH Industrial NV, Colgate Palmolive Company, Companhia de Concessões Rodoviárias – CCR, Croda International, CVS Health

Dell Inc., Deutsche Telekom AG, Diageo Plc

Eaton Corporation, Ecorodovias Infraestrutura e Logística S.A, Endesa

Fiat Chrysler Automobiles NV, FIRMENICH SA, Ford Motor Company, Fujitsu Ltd

Gas Natural SDG SA, Gatwick Airport Limited, General Motors Company, Givaudan SA,

Hewlett Packard Enterprise Company, Honda Motor Company, Honda North America, Honda of the UK Manufacturing Ltd, HP Inc, HTC Corporation

Imperial Brands, Intel Corporation, International Flavors & Fragrances Inc., Itaú Unibanco Holding S.A.

Jaguar Land Rover Ltd, JBS S/A, Johnson & Johnson, JT International SA, Juniper Networks, Inc.

KAO Corporation, Kellogg Company, Klabin S/A, KPMG UK

Lego Group, L'Oréal, Los Angeles Department of Water and Power,

MasterCard Incorporated, McDonald's Corporation, MetLife, Inc., Michelin, Microsoft Corporation, Mitsubishi Motors Corporation, MRV Engenharia e Participações

National Grid PLC, Nissan Motor Co., Ltd., Nokia, Northrop Grumman Corp, Novartis, NRG Energy Inc

PepsiCo, Inc., Philip Morris International, Philips Lighting, Pirelli, Restaurant Brands International, Royal Bank of Canada, Royal Philips

S.C. Johnson & Son, Inc., Santander Brasil Asset Management, Sky plc, SSE, Stanley Black & Decker, Inc., Swisscom, Symrise AG, Taisei Corporation, Target Corporation, TD Bank Group, Tesco, The Coca-Cola Company, Toyota Motor Corporation

U.S. General Services Administration (GSA), Unilever plc

Virgin Money Holdings, VMware, Inc, Vodafone Group, Volkswagen AG

W.W. Grainger, Inc., Walmart de Mexico, Walmart – Brasil, Walmart Inc., Wells Fargo & Company

Sammenlagt tæller netværket nu 115 virksomheder og organisationer – 15 procent flere end sidste års 99 – der alle efterspørger klimadata fra 11.500 leverandører. Af andre navne på listen kan nævnes Microsoft, Lego, Dell, Volkswagen, McDonald’s, Unilever og verdens største bryggeri, belgisk-brasilianske AB Inbev, der ligeledes er blandt de nye i 2018.

”Udledningerne fra forsyningskæderne er fire gange så store, som dem fra virksomhedens egentlige drift – og op til syv gange så store for detailforhandlerne – så de store, multinationale virksomheder kan ikke for alvor adressere deres miljøpåvirkning uden at se på deres supply chains”, siger supply chain-chef i CDP, Sonya Bhonsle, og fortsætter:

”Det er meget opmuntrende at se så mange af verdens største indkøbere tage bæredygtighed i forsyningskæden seriøst. Ved at efterspørge data fra deres leverandører, kaster de lys over de risici, der er gemt dybt nede i deres produktionskæder, samtidig med at de afdækker en myriade af muligheder for at reducere deres overordnede miljøaftryk, styrke innovationen og skære i omkostningerne”.

Walmart har allerede arbejdet med indhentning af data fra sine leverandører de sidste 10 år, og ifølge selskabets seniorchef for bæredygtighed, Ariane Grazian, er man stolt over de fremskridt man har gjort, men at man samtidig sigter højere, ikke mindst gennem Project Gigaton, som man samarbejder med CDP omkring.

Vand og træ med på vognen
Som Project Gigaton illustrerer, så har CO2-udslip længe været på radaren for de virksomheder, der samarbejder med CDP, men på det seneste har man også oplevet en stigende interesse for områder som vandsikkerhed og afskovning.

I 2017 blev der fra virksomhedernes side rapporteret om 3,770 såkaldte water risks via CDP; dvs. risici, der truer selskabernes license to operate, muligheder for vækst og sikkerheden i deres supply chains. I år beder 40 virksomheder deres leverandører om at rapportere om deres vandforbrug, med IT-selskabet Fujitsu og bilfirmaerne Honda, Jaguar Land Rover og Volkswagen blandt dem, der tager skridtet for første gang.

Når det kommer til skovhugst, beretter CDP om, at antallet af virksomheder, der bruger deres indkøbsmuskler til at bekæmpe afskovning, er fordoblet fra syv til 14 i løbet af det seneste år.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

Det indebærer at disse virksomheder, der bl.a. omfatter morgenmadsmastodonten Kellogg, får deres leverandører til at dele viden om produkter, der kan føre til skovrydning, eksempelvis palmeolie, kvægprodukter (kød og læder) og tømmervarer (papir og træ).

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

SCM.dk

Grande Svezia sætter ny standard for grøn maritim logistik

SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

9altitudes Danmark A/S
Webinar
Få styr på produktændringer – før de styrer jer

Oplever du også, at ændringer noteres på en post-it, som klistres på en to-do – og siden ender… ja, hvor ender den egentlig? Så er du ikke alene. Tilmeld dig webinaret og få indsigt i, hvordan I skaber struktur og overblik i jeres produktændringer.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Online via Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping