DHL starter endnu et elektrisk ladcykelprojekt

I samarbejde med Reef Technology sætter DHL i den kommende tid en stribe elektriske ladcykler på gaden i Miami. Pilotprojektet er en af flere og sker i forlængelse af transportgigantens ambitioner om en grønnere forretning.

De elektriske ladcykler kan fragte gods på op til 180 kilo hver især. Foto: DHL Express.

27.05.2020

SCM.dk

DHL går nu sammen med Reef Technology, en amerikansk parkerings-, mobilitets og logistikhub, i et pilotprojekt, der skal teste fire nye e-Cargo Cycles - elektriske ladcykler - til levering i storbyen Miami i Florida.

Læs også: DHL lukker produktion af lovende el-varevogn ned

De trehjulede cykler er udstyret med opbevaringscontainere og er i stand til at transportere knap 180 kilo. De to virksomheder bringer dermed den miljøvenlige agenda til Miami som en del af DHL’s GoGreen strategi, der fokuserer på at reducere selskabets klimaaftryk.

Her er det kortsigtede mål at implementere bæredygtige leveringsløsninger i 70 procent af selskabets operationer inden 2025. Arbejdet er også i gang i New York, hvor DHL sammen med Amazon, UPS og byens transportafdeling i 2019 har iværksat et projekt, der med elektriske ladcykler skal bidrage til en grønnere storby med mindre trængsel.

I partnerskabet vil Reef Technologys hubs i området være base for ladcyklerne i Miami. Virksomhedens teknologidrevne infrastruktur skal således sørge for miljøvenlig parkering og leveringsløsninger, der muliggør en nem distribution af varer.

“Vi er glade for at kunne bruge Reef Technologys system og implementere disse nye miljøvenlige køretøjer, ikke kun for at understøtte vores indsatser for mindre CO2-udledning, men også i at reducere udfordringerne, der er forbundet med by-leverancer samt forbedre sikkerhed, produktivitet og omkostninger”, siger DHL’s CEO i USA, Greg Hewitt, og fortsætter:

Ladcyklerne skal fungere som en last mile-leveringsform i de tidlige morgentimer på vejene i Miami. Foto: DHL Express..

“De forstærker vores eget igangværende program for at minimere vores klimaaftryk og støtte byens bestræbelser på at fremme bæredygtigt byliv”.

I 2015 introducerede DHL endvidere sine firhjulede Cubicycles i Europa og implementerede sit Cityhub-koncept, der støtter brugen af ladcykler i byområder. Sidste år i november kom konceptet blandt andet til København, der fik sin første hub for cykelbude. 

I Miami vil en DHL-lastbil med en skræddersyet trailer kunne transportere op til ni opbevaringscontainere til de elektriske ladcykler. Containerne leveres til Reef Technology’s hub, hvor de kobles til cyklerne, som derefter fungerer som last-mile leveringsformer i indre by i morgentimerne. 

Læs også: DHL Freight udvider lagerkapaciteten med 3000 kvm i Nordjylland

De fire e-Cargo Cycles forventes at resultere i en CO2e-reduktion på 101.000 kilo årligt. 

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

SCM.dk

Palle Kamstrup skifter til Leman

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online