Ekstra millioner skal sætte fart på grønne lastbiler

Regeringens udvidelse af puljen til grønnere lastbiler er gode nyheder for den grønne omstilling.

Der er godt 43.000 lastbiler i Danmark, og heraf udgør nul-emissionslastbiler godt 1 procent. En af hovedårsagerne til, at det går langsomt med udrulningen af nul-emissionslastbilerne er, at de er betydeligt dyrere at anskaffe end fossile lastbiler. Foto: 123rf.com

17.04.2024

SCM.dk

Regeringen har meldt ud, at puljen til grøn omstilling af lastbiler i Danmark bliver større end først planlagt. I alt har regeringen valgt at udvide puljen fra tidligere udmeldinger på 100 millioner kroner årligt i perioden 2024-2026 til 75 millioner kroner i 2024, 125 millioner kroner årligt fra 2025-2029 og 50 millioner kroner i 2030. Efter 2030 vil der varigt afsættes 50 millioner kroner årligt. 

Midlerne skal øremærkes initiativer, der fremmer både grøn omstilling og effektivisering af den tunge vejtransport, men er ikke konkret øremærket endnu. Transportminister Thomas Danielsen understreger dog, at puljen for eksempel kan bruges på støtte til elektriske lastbiler. Det hilses velkommen af De Danske Bilimportører.

"Vi glæder os over den nye udmelding om en større pulje. Transportsektoren står for en stor del af Danmarks CO2-udledning, og initiativer, der fremmer grønne løsninger på området hjælper os med at nedbringe udledningerne”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør for De Danske Bilimportører.

Læs også: Ejeren af Dali vil have alle parter til at bidrage

Der er godt 43.000 lastbiler i Danmark, og heraf udgør nul-emissionslastbiler godt 1 procent. En af hovedårsagerne til, at det går langsomt med udrulningen af nul-emissionslastbilerne er, at de er betydeligt dyrere at anskaffe end fossile lastbiler. Derfor er tiltag, der gør de grønne lastbiler billigere, vigtige for udrulningen af den grønne tunge transport. De Danske Bilimportører understreger, at jo hurtigere puljen kommer i spil, desto bedre:

"Regeringens nye tiltag er et vigtigt skridt på vejen til at gøre nul-emissionslastbiler lige så attraktive som lastbiler på andre drivmidler. Vi håber, at puljen snart bliver tilgængelig, så midlerne kan komme i gang med at gøre gavn”siger Mads Rørvig.

Kilde: De Danske Bilimportører

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.06.2026SCM.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

22.06.2026SCM.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

Ny digital værktøjskasse skal accelerere grøn omstilling

SCM.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

19.06.2026SCM.dk

IKEA satsede tidligt og hårdt på elektriske leveringer – og det betaler sig

18.06.2026SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
SSI SCHÄFER
Webinar
Automation That Grows with Retail

Sådan skaber du en skalerbar og fremtidssikret retail-logistik

Dato

02.07.2026

Tid

13:00

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn