En global omstilling til 100 procent vedvarende energi er teknisk mulig allerede i 2035, lyder det fra forskergruppe

Omstillingen til 100 procent vedvarende energi vil sætte gang i den globale økonomi, skabe arbejdspladser og mindske de sundhedsproblemer og dødsfald, der følger af forurening. Nu opfordrer forskergruppe verdens beslutningstagere til at træde på speederen.

En global omstilling til 100 procent vedvarende energi er teknisk mulig, og med den rette indsats kan det ske allerede i 2035 - siger 46 forskere. Arkivfoto..

12.02.2021

SCM.dk

Tirsdag afsendte i alt 46 forskere en fælles deklaration til verdens ledere fra en energikonference i Dubai.

Det skriver Information.

Meldingen er klar: En global omstilling til 100 procent vedvarende energi er teknisk mulig, og med den rette indsats kan det ske allerede i 2035.

”Et 100 procent vedvarende system vil være mere omkostningseffektivt end et fremtidigt system, der primært baseres på fossil energi og atomkraft. Omstillingen til 100 procent vedvarende energi vil sætte gang i den globale økonomi, skabe millioner af flere arbejdspladser end dem, der går tabt, og markant mindske de sundhedsproblemer og dødsfald, der følger af forurening”, påpeger forskergruppen.

11 lande har allerede en elforsyning der kører på ren vedvarende energi og 12 andre lande har mål om at nå dertil senest i 2030.

Danmark har som det eneste land i verden vedtaget en lov om at omstille ikke bare elforsyningen, men hele energisystemet til de grønne energikilder senest i 2050. Det er dog ifølge forskergruppen alt for sent.

”Det er økonomisk, socialt, geopolitisk og miljømæssigt irrationelt af os at sparke opgaven foran os helt til 2050”, siger teknologientreprenør i Silicon Valley, Tony Seba.

- MTN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

ESG-rapportering: 9 ud af 10 af de undtagne kører videre

SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle