Envirotainer vandt Posten Logistics Award i Sverige

Det blev firmaet Envirotainer, der 22. marts løb med den svenske Posten Logistics Award.

26.03.2013

SCM.dk

Prisen er en hædersbevisning for medarbejderne, sagde CEO Gustaf Ljunggren fra Envirotainer, da han modtog logistikprisen. Foto: Envirotainer. .

Kernen i Envirotainer er den egenudviklede container, der kan holde en forudbestemt temperatur. Virksomheden hjælper således firmaer inden for lægemiddels- og sundhedsindustrien med at transportere deres produkter på sikker vis.

Derfor gik prisen til Envirotainer
Prisjuryen begrundede valget af Envirotainer med, at firmaet er et hurtigtvoksende entreprenørforetagende, der med innovativ teknologiudvikling, smarte tillægstjenester og et miljø- og ressourcetænkende kraftfelt har forbedret og effektiviseret logistikken i sin niche – temperaturkontrollede flytransporter for lægemidler.  

”Jeg føler mig overordentlig stolt over, hvad vi som virksomhed har gjort for at opnå denne pris. Ikke mindst fordi vi ikke er kendte i Sverige, men vi har hovedparten af vores ansatte her, og det her er en hædersbevisning for dem”, sagde Gustaf Ljunggren, CEO i Envirotainer, ved prisoverrækkelsen.

- JKK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle