EQT opkøber leverandør af cloud-baseret forretningssoftware

EQT’s opkøb af Acumatica baner vejen for en plads i top fem blandt ERP-leverandører af cloud-baserede ERP-løsninger.

CEO i IFS, Darren Roos (tv), og CEO i Acumatica, Jon Roskill (th) skal fremover arbejde sammen om at levere løsninger til ERP-markedet..

17.07.2019

SCM.dk

IFS har netop offentliggjort, at investeringsfirmaet EQT Partners har underskrevet den endelige aftale om at overtage Acumatica.

Læs også: Kamstrup vælger IFS's ERP-løsning

Acumatica, der er leverandør af cloud-baseret forretningssoftware, overtages af EQT, gennem en investeringsvogn, der er ejet af det samme holdingselskab, som ejer IFS. Sammen udgør IFS og Acumatica et nyt powerhouse på ERP-markedet. For at styrke den nye enhed yderligere, indtræder Jonas Persson fra EQT som formand for begge selskaber.

IFS og Acumatica vil fokusere på industrier som produktion, distribution, byggeri, service og energi. CEO i IFS, Darren Roos, der samtidig indtræder i Acumaticas bestyrelse, kalder den nye enhed for godt nyt for begge virksomheder, for kunderne, partnerne og medarbejderne:

”EQT bringer to virksomheder sammen, som får store fordele af et partnerskab på det voksende marked for cloudbaserede forretningsløsninger. IFS og Acumatica kan høste værdi af hinandens ressourcer, kompetencer og strategier, men vi bevarer hver vores selvstændighed, retning og brand”, siger han og fortsætter:

”Acumaticas cloudbaserede arkitektur og forretning er absolut banebrydende, og det samme gælder deres commitment til deres partnere og kunder. Jeg ser dette som et samarbejde mellem to allierede, der sammen kan dække markedet fra a-z og vinde markedsandele”.

Skal imødekomme stigende kundekrav
Den nye globale enhed er skabt med henblik på at kunne imødekomme et stigende antal kundekrav. IFS og Acumatica anerkender, at virksomheder bliver mere og mere globale, uanset størrelse og branche. For at kunne skalere og konkurrere skal kunderne have adgang til et netværk af ressourcer, der kan understøtte forretningen, uanset hvor de selv, deres forretningspartnere eller kunder måtte befinde sig.

Derfor vil IFS og Acumatica åbne deres netværk af ISV’er, forhandlere, systemintegratorer, tekniske ressourcer og roadmaps for hinanden samt implementere best practices inden for service og support. Begge virksomheder er i gang med at implementere kunstig intelligens og machine learning i deres produktporteføljer og forventer hurtigt at opnå succes på disse områder.

”IFS og Acumatica står begge for kundetilfredshed og valgfrihed, vi leverer begge offentlige, private og hybride cloudløsninger samt moderne licensaftaler og et økosystem af uafhængige softwareleverandører. Acumaticas kundevenlige licensaftaler og partnerprogrammer vil ikke ændre sig, og vores support vil blot blive endnu bedre”, siger CEO i Acumatica, Jon Roskill.

Læs også: Dansker får toppost i forretningssystemgigant

Opkøbet skal nu godkendes af myndighederne. Aftalen forventes endelig godkendt i tredje kvartal i år. Aftalens vilkår er ikke oplyst.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online