Erhvervsorganisationer giver regeringens klimakøreplan dumpekarakter

I sidste uge præsenterede regeringen sin klimakøreplan for at nå 70-procents-målsætningen i 2030. Men ifølge ITD og IDA er der for få konkrete tiltag på bordet – og perspektivet for, hvornår de kommer, er alt for langt. Det efterlader erhvervslivet famlende i blinde, mener de.

Fra beslutningen om at opføre en vindmøllepark er taget, tager det godt syv år med demokratisk høring, planlægning og bygning, før den står opført. Foto: anatoliygleb / 123RF.

06.10.2021

SCM.dk

”Vi har brug for klare meldinger, så vores medlemmer får større sikkerhed for deres kommende investeringer. I dag famler vognmændene i blinde og ved ikke, om de skal satse på biogas, el eller noget helt tredje. Fælles for de alternative drivmidler er dog, at de er vanvittigt dyre, hvilket gør omstillingen langtrukken og besværlig”.

Sådan lyder det fra den politiske chefkonsulent i ITD, Lasse Kristoffersen, ovenpå Dan Jørgensens præsentation af regeringens klimakøreplan i sidste uge. Der er altså ikke positive toner at høre fra den danske vejgodstransports brancheorganisation.

Læs også: Hos ITD håber man, at anklagemyndigheden anker Kurt Beier-sagen

Glæde er der heller ikke at finde i reaktionen hos Ingeniørforeningen, IDA:

”2025 er for sent! Hvis vi vil udbygge eksempelvis power-to-X og få over en million el-biler ud på vejene og gøre industriens energiforbrug grønt, er der brug for en seriøs udbygning af vindkraft både til vands og til lands. Det tager cirka 7 år, fra man beslutter at bygge en vindmøllepark, til den står klar. Derfor har vi brug for nogle præcise aftaler før 2025”, siger Thomas Damkjær Petersen, som er formand for IDA, i en pressemeddelelse.

Dyre investeringer, lang ventetid

På tværs af de to erhvervsorganisationer er det regeringens nølen, som skaber frustration.

Næste år vil regeringen genbesøge klimaaftalerne på industri- og energiområdet og komme med nye udspil. Flytransport, den tunge trafik og klimavenlige valg i hverdagen vil også blive adresseret i 2022. 

Læs også: Ny rapport: Virksomheder er uvidende om klimaftrykket fra deres IT

”Hvis man allerede næste år kommer med seriøse bud på løsninger, der skal få os i mål, hvorfor så vente med at beslutte helt til 2025? Det er som sagt nogle processer, der tager lang tid. Fra man har fundet ud af, hvor et solcelle-, pyrolyse- eller vindmølleanlæg skal stå, til der faktisk står et færdigt anlæg klar, skal det igennem en demokratisk høringsproces, der er en planlægningsproces, der er en byggeproces – det tager al sammen tid. 2025 er derfor klimanøl i mine ører”, siger Thomas Damkjær Petersen.

Før sommerferien præsenterede IDA sit Klimasvar, som skulle vise, hvad der skal til for at opnå klimaneutralitet i 2045 på energi- og transportområdet.

Tabere i omstillingskapløbet

ITD er enige med regeringen i, at klimaindsatsen først og fremmest skal foregå i EU, men er skuffet over, at der ikke bliver gjort mere nationalt for at understøtte de grønne investeringer i den tunge vejgodstransport.

Det efterlader danske vognmænd med voksende krav fra kunder, som enten ikke bliver imødegået, eller som ledsages af en stor investeringsusikkerhed. Og det sætter danske vognmænd i en ringere position end nabolandenes.

Læs også: ITD ønsker diskussion om city logistikken, der er under pres

”Der tegner sig efterhånden en kedelig tendens til, at erhvervet udelukkende bliver mødt med krav om at omstille sig uden, at der tages højde for at teknologierne enten ikke er markedsmodne eller forbundet med meget store investeringer. Det gør køreplanen desværre ikke op med”, siger Lasse Kristoffersen, som opfordrer politikerne til at finde inspiration hos vores nabolande.

”Situationen er den, at vi sakker længere og længere bagud lande som Sverige, Nederlandene og Tyskland i omstillingskapløbet, fordi vi herhjemme kun tænker i krav til branchen i stedet for også at hjælpe virksomhederne med de grønne investeringer. Det har vi for eksempel set over en lang årrække i energisektoren”.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

5 påtrængende tendenser for intralogistikken i 2026

SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

06.05.2026

Sted

Nyborg Strand, Nyborg

9altitudes Danmark A/S
Webinar
Varesporing på Lot/Batch/udløb/pakkeID - hvad kan man i Business Central?

Står du med produkter og kunder, der stiller krav om dokumentation for, hvilke varepartier der indgår i dine leverancer? Så ved du også, at varesporing hurtigt skaber kompleksitet i både planlægning, disponering og de daglige processer i lager og produktion. På dette webinar viser vi, hvordan du kan arbejde struktureret med varesporing i Microsoft Dynamics 365 Business Central – og samtidig bevare en effektiv intern logistik.

Dato

06.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

AlfaPeople
Webinar
What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 | Power Platform

What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 for the Microsoft Power Platform The Power Platform receives significant enhancements across Power Apps, Power Automate, Power BI and Copilot Studio in the 2026 Release Wave 1. This 30‑minute session summarises all essential updates that matter for your organisation.

Dato

07.05.2026

Tid

16:00

Sted

Teams, Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online