ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

Den amerikanske højrefløjs massive, retslige opgør mod diversitets- og ESG-arbejde kan ifølge eksperter risikere at vælte ind over Europa.

Foto: 123rf.com

10.04.2025

SCM.dk

I USA er Trump-administrationens kamp mod ESG og diversitet rykket ind i retssalene. 

Flere kapitalforvaltere er blevet sagsøgt for at lade ESG-hensyn til veje tungere end investeringsafkast. Sagerne føres af republikanske stater og har ført til forlig, bøder og nye krav til kapitalfonde om blandt andet at undlade at stemme på generalforsamlinger ud fra bæredygtighedshensyn.

I årets første dom blev American Airlines eksempelvis dømt for ikke at sørge for højest muligt afkast for deres ansattes pensionsopsparinger, da de blev placeret hos BlackRock, der blandt andet har ESG-fonde.

Pengene var imidlertid ikke placeret i disse ESG-fonde, og det blev heller ikke bevist af fondene havde underpræsteret. Alligevel blev flyselskabet kendt skyldig, for ikke i tilstrækkelig grad at undersøge, om investeringsstilen med hensyn til klima kunne have skadet afkastet.

Europæiske kapitalforvaltere følger de amerikanske sager nøje og i Danmark peger flere eksperter på, at den amerikanske tendens kan få afsmittende effekter.

Et europæisk retsopgør?

I et interview med Finans tegner lektor i erhvervsret Lone Wandahl Mouyal de europæiske scenarier op:

”På den ene side vil vi næppe herhjemme se en stormflod af retssager mod pensionsselskaber og investeringsrådgivere for at have varetaget ESG-interesser på bekostning af økonomisk afkast. På den anden side har amerikanske tendenser det med at blæse ind over Europa før eller siden, så man kan næppe udelukke, at vi også vil kunne se søgsmål af den karakter.”

Hun vurderer, at selvom danske pensionsselskaber ikke er forpligtet til at investere bæredygtigt, kan der opstå sager, hvis ESG-prioriteringer går ud over afkastet uden forudgående samtykke fra investorerne.

For kapitalforvaltere og pensionskasser med store investeringer i USA skaber udviklingen allerede usikkerhed. 

“Vores medlemmer oplever, at de er nødt til at være mere forsigtige i USA – også når det gælder deres ret til at udøve ejerskab ved at stemme, som de mener er rigtigt,” siger Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P, til Finans.

Hvorvidt danske virksomheder og investorer også vil blive trukket i retten, er stadig usikkert. Men udviklingen i USA udfordrer i stigende grad grundlaget for bæredygtige investeringer, og den retslige kamp om ESG kan meget vel være på vej over Atlanten.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online