ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

Den amerikanske højrefløjs massive, retslige opgør mod diversitets- og ESG-arbejde kan ifølge eksperter risikere at vælte ind over Europa.

Foto: 123rf.com

10.04.2025

SCM.dk

I USA er Trump-administrationens kamp mod ESG og diversitet rykket ind i retssalene. 

Flere kapitalforvaltere er blevet sagsøgt for at lade ESG-hensyn til veje tungere end investeringsafkast. Sagerne føres af republikanske stater og har ført til forlig, bøder og nye krav til kapitalfonde om blandt andet at undlade at stemme på generalforsamlinger ud fra bæredygtighedshensyn.

I årets første dom blev American Airlines eksempelvis dømt for ikke at sørge for højest muligt afkast for deres ansattes pensionsopsparinger, da de blev placeret hos BlackRock, der blandt andet har ESG-fonde.

Pengene var imidlertid ikke placeret i disse ESG-fonde, og det blev heller ikke bevist af fondene havde underpræsteret. Alligevel blev flyselskabet kendt skyldig, for ikke i tilstrækkelig grad at undersøge, om investeringsstilen med hensyn til klima kunne have skadet afkastet.

Europæiske kapitalforvaltere følger de amerikanske sager nøje og i Danmark peger flere eksperter på, at den amerikanske tendens kan få afsmittende effekter.

Et europæisk retsopgør?

I et interview med Finans tegner lektor i erhvervsret Lone Wandahl Mouyal de europæiske scenarier op:

”På den ene side vil vi næppe herhjemme se en stormflod af retssager mod pensionsselskaber og investeringsrådgivere for at have varetaget ESG-interesser på bekostning af økonomisk afkast. På den anden side har amerikanske tendenser det med at blæse ind over Europa før eller siden, så man kan næppe udelukke, at vi også vil kunne se søgsmål af den karakter.”

Hun vurderer, at selvom danske pensionsselskaber ikke er forpligtet til at investere bæredygtigt, kan der opstå sager, hvis ESG-prioriteringer går ud over afkastet uden forudgående samtykke fra investorerne.

For kapitalforvaltere og pensionskasser med store investeringer i USA skaber udviklingen allerede usikkerhed. 

“Vores medlemmer oplever, at de er nødt til at være mere forsigtige i USA – også når det gælder deres ret til at udøve ejerskab ved at stemme, som de mener er rigtigt,” siger Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P, til Finans.

Hvorvidt danske virksomheder og investorer også vil blive trukket i retten, er stadig usikkert. Men udviklingen i USA udfordrer i stigende grad grundlaget for bæredygtige investeringer, og den retslige kamp om ESG kan meget vel være på vej over Atlanten.

- lhs

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online