Et pallestativ vandt Årets Supply Chain Startup Pris

Danske SpaceInvader løb med den nystiftede pris som bedste supply chain startup på Den Danske Supply Chain Konference den 19. juni. Det skete med et fysisk produkt i konkurrence med tre stærke digitale løsninger.

SpaceInvader løb med prisen som årets supply chain startup på Den Danske Supply Chain Konference. Her ses fra venstre: Steen Frederiksen, CEO; "toppalle": Jesper Rølund, Founder, "bundpalle": Mads Klie-Holde, "Operations". Foto: Kim Wendt.

28.08.2019

SCM.dk

I 2013 fik arkitekt og smed Jesper Rølund en henvendelse fra Nordens største fødevaredistributør ASKO, en del af Norgesgruppen, som ledte efter effektiviseringsløsninger. ASKO bad Jesper udvikle et koncept, der gør det muligt at optimere fragtkapaciteten i hver lastbil. Med sin baggrund fra design og håndværk, udviklede Jesper den første prototype på SpaceInvader.

I iværksættermiljøet på DTU Scion fandt Jesper sammen med Steen Frederiksen og Mads Klie-Holde. Det blev til etableringen af virksomheden SpaceInvader i 2015. Tilsammen har de årelang erfaring fra energi- og transportindustrien, projektstyring, design og ledelse. De tre grundlæggere har siden videreudviklet transportsystemet, og SpaceInvader står i dag med et banebrydende og patenteret koncept, der kan revolutionere transportbranchen.

Læs også: Vækst i markedet for bæredygtige paller

”Vores mission er at effektivisere palletransport og lagring – palle for palle og dermed gøre logistikbranchen mere bæredygtig til gavn for kunder, transportører, samfundet og klimaet. Vores vision er at indføre en ny standard for stabling af paller, der bliver lige så skelsættende for transport, som containeren er blevet for shipping. Vi er derfor utrolig stolte af netop denne pris, fordi prisen er uddelt af jer supply chain professionelle, som ved, hvad det handler om”, sagde adm. direktør Steen Frederiksen i takketalen for prisuddelingen på konferencen.

Prisen blev uddelt på baggrund af en afstemning på stedet blandt de cirka 100 deltagere på konferencen efter korte præsentationer fra de fire nominerede. De tre andre nominerede var BZimple, Dliver og Mover Systems.

-PBH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

AI-krav gør WI-FI til kritisk infrastruktur

SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle