Fabriksanalyse skal ruste JKE til ambitiøse vækstplaner

For de kommende år har køkkenproducenten JKE ambitiøse vækstplaner og står overfor en omfattende transformation af produktionen for at kunne følge med. Derfor har virksomheden allieret sig med Nicholaisen, som har lavet en analyse af fabrikken i Jerslev med henblik på at identificere fremtidige investeringsbehov og muligheder for at sparke kapaciteten i vejret.

For de kommende år har køkkenproducenten JKE ambitiøse vækstplaner og står overfor en omfattende transformation af produktionen for at kunne følge med. Derfor har virksomheden allieret sig med Nicholaisen, som har lavet en analyse af fabrikken i Jerslev med henblik på at identificere fremtidige investeringsbehov og muligheder for at sparke kapaciteten i vejret. Foto: Nicholaisen..

29.12.2022

SCM.dk

Den danske køkkenproducent JKE har store vækstplaner i de kommende år, og for at kunne følge med en forventet omsætningsforøgelse vil det kræve en større kapacitet i produktionen i Jerslev.

JKE har iværksat et analyseprojekt med Nicholaisen, som rådgiver i valg af maskin- og teknologiløsninger, med henblik på at identificere muligheder for at effektivisere produktionen samt at få udarbejdet en investeringsplan.

”Når vi forventer at øge omsætningen, skal produktionen selvsagt kunne følge med, og derfor har vi fået Nicholaisen til at lave en omfattende analyse af vores fabrik og forecaste, hvor, hvornår og hvordan vi fremadrettet skal foretage investeringer i produktionen. Derudover har vi også med projektet fået indsigt i, hvor vi her og nu kan høste lavthængende frugter i form af øget effektivitet – vel at mærke uden større investeringer”, siger produktionsdirektør hos JKE, Mark Dige Høgh.

Læs også: Fordoblet omsætning får emballage-virksomhed til at sætte turbo på digitaliseringen

Ifølge Lukas Barslund, som er business analyst i Nicholaisens afdeling for innovation og effektivisering, er et analyseprojekt med til at kvalificere valget af ny teknologi og maskiner, så en virksomhed som JKE ikke risikerer at investere millionbeløb i løsninger, der ikke giver det ønskede output:

”Helt konkret starter et sådant projekt med, at vi i samarbejde med OptiPeople installerer forskellige sensorer på maskinerne hos JKE, så vi kan opsamle data på maskinernes effektivitet og undersøge, hvor godt maskinerne udnyttes. Ved at koble produktionseffektiviteten sammen med deres salgsdata og forventningerne til fremtidigt produktmix og omsætning, begynder vi at kunne se hvornår og hvor i produktionen det kan blive en udfordring at følge med det forventede salg”, forklarer han og fortsætter:

”Og det ender blandt andet ud i en anbefalet investeringsplan for de kommende fem år, hvor vi netop på disse tidspunkter har undersøgt, hvilke investeringer i teknologi og maskiner der vil være hensigtsmæssige for JKE i forhold til at øge kapaciteten med en fornuftig tilbagebetaling. For os er den massive mængde data, som i dette tilfælde var over 3,8 millioner rækker, et godt fundament til at sikre høj validitet i vores analyser og derigennem også minimere risikoen i de investeringer, vi anviser”.

Løbende optimeringer har givet gevinst
Allerede nu er det med udgangspunkt i vækstanalysen blandt andet lykkedes JKE via optimeringer at reducere overarbejde med 80 procent og derudover at reducere lakforbruget til behandling af størstedelen af virksomhedens produkter med 30 procent.

”Vi arbejder målrettet i organisationen for at lave løbende forbedringer og gøre ting smartere, og her er analyseprojektet et værktøj for os, som er med til at kvalificere beslutningerne. Samtidig er det meget givende at have en sparringspartner som Nicholaisen, der tænker hele vejen rundt og ikke blot fokuserer på den enkelte maskine – og vi må bare konstatere, at det allerede har båret frugt”, siger Mark Dige Høgh afsluttende.

Næste skridt for JKE er i samarbejde med Nicholaisen og søstervirksomheden OptiPeople at få implementeret strømmåling i produktionen for blandt andet at reducere energiforbruget. Det sker som et led i virksomhedens mål om at reducere et køkkens samlede CO2-aftryk med 50 procent i 2030 sammenholdt med 2022, hvor produktionen allerede er CO2-neutral.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup