Farvel til 51 år i logistik

Med udgangen af året takker René Sidor af efter 51 år i transportbranchen og 10 år hos Dachser, de seneste syv som Managing Director for Dachsers nordiske organisation. Han tager afsked med en virksomhed i rivende udvikling.

René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic siden januar 2018. Foto: Dachser

11.11.2024

SCM.dk

René Sidors knap syv år som administrerende direktør for Dachser Nordic har budt på en god bolsjeblanding af søde milepæle og salte overraskelser. Det var det internationale aspekt, der drev unge René Sidor ind i spedition i sin tid – nærmere bestemt gummihjulenes verden. Siden han tiltrådte som Managing Director Nordic, har både René og virksomheden været på lidt af en rejse.

”Vi står stærkere i dag end i 2018 – både strukturelt, ressourcemæssigt og kompetencemæssigt. Det er en anden organisation, et andet verdensbillede og et andet marked, vi har nu, i forhold til geopolitik og makroøkonomiske forhold. Kursen for Dachser Nordic er sat, men selvfølgelig er der plads til finjustering, når nu der kommer en ny administrerende direktør”, siger René Sidor. 

Efterfølgeren er allerede navngivet Peter Hut, Country Manager og filialchef, og han overtager en organisation, der har investeret kraftigt i det nordiske netværk i de seneste år.

”Investeringerne er et resultat af vores strategi om at skabe et stærkere lokalt fodaftryk. Vi har øget vores fokus på kontraktlogistik og lagerløsninger, og vi oplever det også som et stort vækstsegment”, siger René Sidor.

Åbningerne af nye filialer i Aalborg og Kristiansand i Norge er blot to af de milepæle i organisationen, som René har kunnet fejre i sine år som administrerende direktør. Dertil kommer to nært forestående flytninger til nye og større faciliteter i Jönköping og Landskrona i Sverige.

Vender vi blikket mod de interne strukturer i Dachser Nordic, har René også her kunnet præge organisationen og skabe nye nordiske samarbejder inden for forskellige fagområder ud fra devisen: ”Vi kommer længst, når vi står sammen som et team. Det er det, hele vores netværkstankegang går ud på”.

Han har været fortaler for at bevare og fortsat udbygge en nordisk centralisering af støttefunktioner for at høste synergier, og senest har han været med til at styrke landeorganisationerne i Danmark, Norge og Sverige med en Country Manager til hvert marked.

Læs også: DACHSER får ny nordisk direktør ved årsskiftet

Spørger man René om, hvad der har været hans største udfordring i hans syv år som administrerende direktør, er der ingen tvivl:

”Coronapandemien. Vi havde aldrig stået over for sådan en situation før. Medarbejderne blev hjemsendt, og der skulle etableres hjemmearbejdspladser. Netværket skulle holdes stabilt, og samtidig skulle vi sørge for, at vores medarbejdere følte sig trygge ved at gå på arbejde. Når det så er sagt, vil jeg også fremhæve nogle positive virkninger af coronapandemien såsom flere virtuelle møder og mindre rejseaktivitet, der er med til at gøre vores forretning mere effektiv”.

Efter 51 år i transportbranchen kan man roligt kalde René Sidor for en veteran i branchen, og han deler også gerne ud af sine guldkorn. Først lyder der en klar anbefaling fra direktøren om at følge Stephen Coveys syv gode vaner – kender du dem ikke, så slå dem op. Dernæst følger et lille opgør med den nulfejlskultur, der alt for nemt kan få fodfæste i virksomheder og afdelinger.

”Når jeg tænker tilbage, synes jeg, at jeg har nået mange ting og oftest truffet de rette beslutninger på det givne tidspunkt. Selvfølgelig har jeg af og til brændt nallerne – men man må gerne lave fejl, for det lærer man af”, siger René Sidor. 

Kilde: Dachser

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online