Farvel til 51 år i logistik

Med udgangen af året takker René Sidor af efter 51 år i transportbranchen og 10 år hos Dachser, de seneste syv som Managing Director for Dachsers nordiske organisation. Han tager afsked med en virksomhed i rivende udvikling.

René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic siden januar 2018. Foto: Dachser

11.11.2024

SCM.dk

René Sidors knap syv år som administrerende direktør for Dachser Nordic har budt på en god bolsjeblanding af søde milepæle og salte overraskelser. Det var det internationale aspekt, der drev unge René Sidor ind i spedition i sin tid – nærmere bestemt gummihjulenes verden. Siden han tiltrådte som Managing Director Nordic, har både René og virksomheden været på lidt af en rejse.

”Vi står stærkere i dag end i 2018 – både strukturelt, ressourcemæssigt og kompetencemæssigt. Det er en anden organisation, et andet verdensbillede og et andet marked, vi har nu, i forhold til geopolitik og makroøkonomiske forhold. Kursen for Dachser Nordic er sat, men selvfølgelig er der plads til finjustering, når nu der kommer en ny administrerende direktør”, siger René Sidor. 

Efterfølgeren er allerede navngivet Peter Hut, Country Manager og filialchef, og han overtager en organisation, der har investeret kraftigt i det nordiske netværk i de seneste år.

”Investeringerne er et resultat af vores strategi om at skabe et stærkere lokalt fodaftryk. Vi har øget vores fokus på kontraktlogistik og lagerløsninger, og vi oplever det også som et stort vækstsegment”, siger René Sidor.

Åbningerne af nye filialer i Aalborg og Kristiansand i Norge er blot to af de milepæle i organisationen, som René har kunnet fejre i sine år som administrerende direktør. Dertil kommer to nært forestående flytninger til nye og større faciliteter i Jönköping og Landskrona i Sverige.

Vender vi blikket mod de interne strukturer i Dachser Nordic, har René også her kunnet præge organisationen og skabe nye nordiske samarbejder inden for forskellige fagområder ud fra devisen: ”Vi kommer længst, når vi står sammen som et team. Det er det, hele vores netværkstankegang går ud på”.

Han har været fortaler for at bevare og fortsat udbygge en nordisk centralisering af støttefunktioner for at høste synergier, og senest har han været med til at styrke landeorganisationerne i Danmark, Norge og Sverige med en Country Manager til hvert marked.

Læs også: DACHSER får ny nordisk direktør ved årsskiftet

Spørger man René om, hvad der har været hans største udfordring i hans syv år som administrerende direktør, er der ingen tvivl:

”Coronapandemien. Vi havde aldrig stået over for sådan en situation før. Medarbejderne blev hjemsendt, og der skulle etableres hjemmearbejdspladser. Netværket skulle holdes stabilt, og samtidig skulle vi sørge for, at vores medarbejdere følte sig trygge ved at gå på arbejde. Når det så er sagt, vil jeg også fremhæve nogle positive virkninger af coronapandemien såsom flere virtuelle møder og mindre rejseaktivitet, der er med til at gøre vores forretning mere effektiv”.

Efter 51 år i transportbranchen kan man roligt kalde René Sidor for en veteran i branchen, og han deler også gerne ud af sine guldkorn. Først lyder der en klar anbefaling fra direktøren om at følge Stephen Coveys syv gode vaner – kender du dem ikke, så slå dem op. Dernæst følger et lille opgør med den nulfejlskultur, der alt for nemt kan få fodfæste i virksomheder og afdelinger.

”Når jeg tænker tilbage, synes jeg, at jeg har nået mange ting og oftest truffet de rette beslutninger på det givne tidspunkt. Selvfølgelig har jeg af og til brændt nallerne – men man må gerne lave fejl, for det lærer man af”, siger René Sidor. 

Kilde: Dachser

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup