Finsk postvæsen starter dronelevering

Det finske postvæsen kommer først i mål i Europa, når det gælder om dronelevering. De første pakker er nemlig allerede leveret i Helsinki.

Posti har testet dronerne fra Sharper Shape i fire dage omkring Helsinki. Foto: Posti.

21.09.2015

SCM.dk

Finske borgere kan snart se frem til at modtage pakker leveret af droner, efter at det finske postvæsen har startet et samarbejde med en dronevirksomhed om levering via netop droner. Det skriver Ingeniøren.

Samarbejdet har foreløbigt ført til en succesfuld test omkring hovedstaden Helsinki, hvor et dronefly har overtaget noget af arbejdet fra en postbåd, hvilket gør Posti (det nationale finske postvæsen) til de første i Europa, der leverer pakker via droner. 

Læs også: Droneproducent fordobler sin produktion

Testen løb over fire dage i et adresseområde på op til fem kilometer fra Postis hovedkvarter i centrum af Helsinki, hvorfra dronerne er blevet fjernstyret. Således vurderer virksomheden Sharper Shape, der har leveret dronerne, at de små ubemandede enheder har fløjet omkring fire kilometer i gennemsnit.

På grund af netop de forholdsvis lange distancer har dronerne konstant været under styring af en pilot. Forprogrammerede droner er ellers begyndt at flyve inspektionsture uden pilot eller direkte opsyn, men det har været over noget kortere distancer.

Læs også: Aktør udfordrer det danske pakkemarked

”Vi planlægger vores flyvninger lige så nøjagtigt som bemandede flyvninger. Sikkerhed er vores højeste prioritet”, sagde direktør for Sharper Shape, Tero Heinonen, før de første flyvninger blev sat igang. 

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Noget klogt om logistik?

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle