Firmakørsel skyld i stigning i det danske transportarbejde

Det samlede danske transportarbejde er steget i 2021’s første kvartal sammenlignet med kvartalet før. Årsagen finder man i den store stigning af firmakørsel på hele 41 procent.

Det nationale transportarbejde steg med 5 procent og løftede dermed det samlede transportarbejde med 2 procent i kvartalet. Arkivfoto..

28.06.2021

SCM.dk

Fra fjerde kvartal af 2020 til 2021’s første kvartal faldt det internationale transportarbejde med 13 procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik

Til gengæld steg det nationale transportarbejde med 5 procent og løftede dermed det samlede transportarbejde med 2 procent i kvartalet.

Det skyldes udelukkende stigningen i firmakørsel på 41,4 procent, som trækker både det nationale og samlede transportarbejde op. Vognmandskørsel faldt fra Q4 til Q1 med 0,1 procent.

Udsvingene i det internationale transportarbejde skal formentlig ses i lyset af coronapandemien, selvom andre forklaringer også kan spille ind som for eksempel konkurrencen fra udenlandske lastbiler. Kigger man på transporten til Tyskland og Sverige, hvor de største fald er sket, begyndte disse nemlig allerede i 2019 – før COVID-19 lukkede verden ned.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

24.06.2025SCM.dk

CO2-fjernelse rykker fra niche til nødvendighed

24.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Showcasedag hos Arla Foods Export Terminal i Vejle

24.06.2025SCM.dk

Her er verdens 25 bedste forsyningskæder

23.06.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

23.06.2025SCM.dk

IoT: Onics Denmark fastholder vækstkursen efter strategisk transformationsår

23.06.2025SCM.dk

DSV-topchef om kritik: Jeg er meget direkte i min kommunikation

23.06.2025SCM.dk

Ny direktør skal styrke Roima Aalborgs faglige profil inden for lagerstyring

18.06.2025SCM.dk

DSV-topchef angribes for brutal ledelsesstil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle