Fleksibelt energiforbrug skal styrke grøn omstilling

Forbrugsfleksibilitet kan blive afgørende for Danmarks grønne førerposition. Ny analyse peger på behov for bedre udnyttelse af energisystemet i industri og forsyning.

Et mere fleksibelt elforbrug kan sikre Danmarks grønne førerposition, mener CIP Foundation. Foto: 123rf.com

23.04.2026

SCM.dk

Forbrugsfleksibilitet bliver en central faktor, hvis Danmark skal fastholde sin position i den grønne omstilling. Det fremgår af en ny analyse, som peger på bedre udnyttelse af energiforbruget som en nøgle til fremtidens energisystem.

Ifølge handler det om at tilpasse energiforbruget til perioder med høj produktion af vedvarende energi.

Det kan eksempelvis ske ved, at virksomheder flytter energitunge processer til tidspunkter, hvor der er overskud af grøn strøm. På den måde kan energisystemet udnyttes mere effektivt, og behovet for backupkapacitet reduceres.

Analysen peger på, at fleksibelt forbrug kan skabe både økonomiske og klimamæssige gevinster. For industrien betyder det mulighed for lavere energiomkostninger og bedre integration af vedvarende energi i produktionen.

Samtidig understreges det, at manglende fleksibilitet kan blive en barriere for elektrificering og grøn omstilling, hvis energisystemet ikke kan håndtere udsving i produktion og efterspørgsel.

Udviklingen stiller krav til både teknologi, regulering og incitamenter, så virksomheder får mulighed for at tilpasse deres energiforbrug.

For supply chain og produktion betyder det, at energiforbrug i stigende grad bliver en integreret del af planlægningen – på linje med kapacitet, logistik og råvarer.

Analysen peger dermed på, at forbrugsfleksibilitet ikke kun er et energispørgsmål, men også et konkurrenceparameter for virksomheder i en mere elektrificeret økonomi.

Læs rapporten her

Kilde: CIP Foundation

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.04.2026SCM.dk

Er I beredt på et cyberangreb på jeres OT-miljø i morgen?

22.04.2026SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

19.04.2026SCM.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026SCM.dk

Tankskib sejler uhindret gennem Hormuzstrædet

14.04.2026SCM.dk

Danskerne panter rekordmange flasker og dåser

13.04.2026SCM.dk

USA lancerer skibsblokade mod Iran

11.04.2026SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle