Flere veje for supply chain-folk ind i bestyrelserne

Supply chain-professionelle er ikke ligefrem overrepræsenterede i bestyrelserne i de store virksomheder. Ekspert i bestyrelsesledelse, Sanna Suvanto-Harsaae, kommer her med sine bud på, hvordan man får bestyrelsen til at tage supply chain mere alvorligt.

”Supply chain-folkene skal udvise lidt mere mod i nogle situationer; spørg ind til hvad der foregår i ledelsen, vis interesse, ellers så rykker man i hvert fald ikke”, sagde Sanna Suvanto-Harsaae. Foto: Optilon/Cina Stenson.

13.09.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Hvorfor bliver supply chain-folk ikke hørt på bestyrelsesniveau? Med det retoriske spørgsmål åbnede forretningskvinden Sanna Suvanto-Harsaae sit keynote-oplæg på sidste uges Optilon Supply Chain Conference i Stockholm.

Selvom hun ikke selv er uddannet inden for feltet, så har hun med egne ord et ”soft spot” for transport- og logistikansvarlige ude i virksomhederne, fordi de ”betyder så meget for den daglige drift”. Alligevel er de kun meget sjældent repræsenteret på bestyrelsesniveau i virksomhederne, og det er der flere grunde til.

Læs også: Tre grunde til at kvinder er bedre supply chain-ledere

”Supply chain er en udgift, som grundlæggende set skal minimeres. Dernæst gør silotænkningen det svært for alle parter at påvirke hinanden. Den er også medvirkende til, at supply chain-folkene generelt ikke forstå virksomhedens overordnede mål og bestyrelsens arbejde. Og så er der nogle indgroede dårlige vaner, der dikterer, at en bestyrelse består af advokater, gamle CEO’s og bankfolk. Der skal ryddes op!”, lød den kontante udmelding fra Sanna Suvanto-Harsaae.

Som professionelt bestyrelsesmedlem i bl.a. SAS, Altia, BoConcept og flere andre selskaber, har Sanna Suvanto-Harsaae, der også er en del af Center for Corporate Governance på Copenhagen Business School, mange års erfaring med international ledelse og ikke mindst bestyrelsesarbejde.

På den baggrund har hun samlet seks gode råd til, hvordan man får bestyrelsen til at tage supply chain mere alvorligt, så folkene bliver hørt og kommer med rundt om bordet.

  1. Kriser – ”Don’t waste a good crisis”, siger Sanna Suvanto-Harsaae, og peger på, at en uforudset hændelse kan være et vindue, som en supply chain-professionel kan udnytte til at vise sit værd.
  2. Brug de strategiske forbindelser, eksempelvis til CSR og bæredygtighedsteams, eller i forhold til medarbejdernes sikkerhed, og tag ejerskab omkring dem.
  3. Spred lean – ”Det er lidt en no-brainer”, medgiver Sanna Suvanto-Harsaae, men de ansvarlige skal (selvfølgelig) gøre alt for at ”optimere processerne og sprede budskabet”.
  4. Tænk på flows – kunder, vareforsyning, cash etc. skal flyde gnidningsfrit gennem systemet.
  5. Udvis digitalt lederskab – digitalisering fylder godt op på agendaen i virksomhederne, ikke mindst i supply chain-industrien, og den mulighed skal de dedikerede folk gribe og tage med sig op på bestyrelsesniveau.
  6. Hjælp din CEO med at være en succes – lidt en kombination af de øvrige punkter, kombineret med et øget kendskab til selskabets drift i form af eksempelvis regnskaber og strategier uden for supply chain-området.

Derudover fremhæver Sanna Suvanto-Harsaae hvordan supply chain-folkene med fordel kan udvise lidt mere mod i nogle situationer. For som hun siger:

”Gode bestyrelsesmedlemmer er ikke nødvendigvis dem, der ved mest, men dem, der stille de rigtige – og nogle gange hårde – spørgsmål på de rigtige tidspunkter. Og kommunikation er generelt vigtigt; spørg ind til hvad der foregår i ledelsen, vis interesse, ellers så rykker man i hvert fald ikke”.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan går du fra regneark til dokumenteret Scope 3-rapportering

04.11.2025SCM.dk

SCM Agendaen #24: Robusthed i forsyningskæderne via AI-drevet software

04.11.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du risikostyring og compliance i forsyningskæden?

03.11.2025SCM.dk

De rigestes livsstil forværrer klimakrisen

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn