Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

Efter næsten fire måneders lukning er der igen trafik - omend begrænset - gennem Hormuzstrædet. Ifølge AXSMarine passerede 25 skibe strædet torsdag, det højeste antal på en enkelt dag siden april. Men Iran har udskudt forhandlinger med USA på grund af Israels fortsatte angreb i Libanon.

Den internationale rederiorganisation BIMCO opfordrer ifølge Splash skibsejere til ikke at skynde sig tilbage gennem strædet. Organisationen peger på manglende afklaring om sikre sejlruter, trafikstyring og beredskab ved ulykker. Arkivfoto. Foto: 123rf.com

22.06.2026

SCM.dk

Genåbningen følger en amerikansk-iransk aftale om en 60-dages forhandlingsperiode, men allerede få timer efter underskrivelsen opstod der tvivl om aftalens holdbarhed. Iran har kritiseret fortsatte israelske angreb i Libanon og mener, at de underminerer aftalens grundlag.

Derfor rejser USA's vicepræsident, JD Vance, alligevel ikke til Schweiz i dag til de planlagte forhandlinger mellem USA og Iran, da mødet er blevet udskudt.

Iran har krævet garantier for, at kamphandlingerne i Libanon ophører, før landet vil genoptage forhandlingerne, oplyser en diplomat til CNN.

Samtidig advarer både myndigheder og brancheorganisationer om, at sejlads gennem strædet fortsat indebærer betydelige risici. Den internationale maritime informationscentral JMIC har sænket trusselsniveauet til moderat, men understreger, at der fortsat er miner i dele af farvandet. Skibe anbefales derfor at benytte alternative ruter tættere på Oman og Iran.

Den internationale rederiorganisation BIMCO opfordrer ifølge Splash skibsejere til ikke at skynde sig tilbage gennem strædet. Organisationen peger på manglende afklaring om sikre sejlruter, trafikstyring og beredskab ved ulykker.

Mere end 200 tankskibe befinder sig fortsat i Den Persiske Golf og afventer en normalisering af trafikken. BIMCO vurderer, at skibsfarten kan vende tilbage til niveauet før konflikten inden for få måneder, men advarer om, at genopretningen af olie- og gaseksport kan tage længere tid på grund af skader på regional infrastruktur.

Analysehuset Braemar vurderer desuden, at usikkerheden omkring den politiske aftale og risikoen for en ny lukning af Hormuzstrædet fortsat vil præge markedet i de kommende måneder.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

22.06.2026SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

SCM.dk

IKEA satsede tidligt og hårdt på elektriske leveringer – og det betaler sig

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle