Frandsen Project vælger Danmark til og Kina fra

Målet er at være helt ude af Kina på et tidspunkt. I fremtiden skal firmaet benytte sig af dansk og europæisk produktion.

Den danske virksomhed Frandsen Project er ikke tilfreds med den hastighed, kvalitet og fleksibilitet Kina kan tilbyde. Arkivfoto..

08.01.2016

SCM.dk

I mange år har outsourcing været en strategi hos de fleste virksomheder. Også hos det danske designfirma Frandsen Project, der skaber og sælger belysning. Men inden for de seneste fire-fem år er det gået den anden vej, skriver Wood Supply.

Læs også: Insoucing kan være en stor fordel i modebranchen

Firmaet har nemlig ”insourcet” en stor del af produktionen tilbage til Danmark og Europa. Før var produktionen på projektområdet fordelt cirka 50/50 mellem Kina og Danmark. I dag er tallet nærmere 85/15 med den overvejende del i Danmark.

Nemmere og hurtigere med dansk produktion
Direktør i Frandsen Project, Thomas Hansen, fortæller til Wood Supply, at det er planen at overgå 100 procent til dansk og europæisk produktion på et tidspunkt. Årsagen ligger i tempo, fleksibilitet og ikke mindst kvalitet:

”Kina har meget lav fleksibilitet. De er dygtige til at fremstille den samme vare om og om igen, men vi kræver en ekstrem kort proces fra det tidspunkt hvor produktet er færdigudviklet til vi har såvel prototyper som den endelige levering i perfekt kvalitet. I Danmark og Europa er forståelsen for vores behov for kvalitet og fleksibilitet meget bedre, og derfor kan det lade sig gøre”, forklarer Thomas Hansen.

Læs også: Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Det asiatiske fravalg betyder også at Frandsen Project har fået frigivet ressourcer, der før blev brugt på transport og logistik. De penge går nu til en mere kreativ post - nemlig udvikling af belysnings- og lampedesign.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Rådvilde SMV'er vil gerne i gang - hvis det virker

25.04.2025SCM.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

25.04.2025SCM.dk

LEMAN går forrest i klimakampen med ambitiøse klimamål

24.04.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Navigating pricing in an era of tariffs and trade shifts

24.04.2025SCM.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle