Fuji Xerox går videre med ansvarligt indkøb af papir

Printerproducenten Fuji Xerox er gået med i en deklaration om etisk sourcing af papirvarer for på den måde at styrke indsatsen for ansvarlig skovbrug i hele sin forsyningskæde.

Indkøb af papirvarer skal ske med fokus på at beskytte jordens skove, hvilket Vancouver-erklæringen vil understøtte..

15.11.2017

SCM.dk

En af de virksomheder, der sammen med aktører som Ikea og H&M, har tilsluttet sig erklæringen er japanske Fuji Xerox, der producerer printere, scannere og lignende kontorudstyr. Med det udgangspunkt beskriver virksomheden selv sin position som ”midt i forsyningskæden for papirforbrug”, og at det er en status, der forpligter.

Selskabet peger således selv på, at man har et virksomhedsmæssigt ansvar og en ditto indflydelse på sine leverandører og kunder, når det kommer til forbruget af papirvarer. Dette har man søgt at formalisere siden 2004 med etableringen af en indkøbsstandard, der stiller krav til leverandørerne ift. bl.a. sporing af råmaterialer og miljøhensyn i produktionen.

I 2012 samlede man så kravene under tre centrale CSR-aspekter i form af miljøbeskyttelse, rettigheder for lokalbefolkning og forretningsetik, herunder menneskerettigheder. Leverandører, der ikke lever op til de sociale eller miljørelaterede krav, bliver suspenderet.

Understøtter CO2-mål
”FSC er glade for at Fuji Xerox er gået med i Vancouver-erklæringen. Ved at gøre det viser Fuji Xerox at de anerkender FSC som den mest troværdige og bredt accepterede udvalgte leverandør på området. Vi ser frem til at Fuji Xerox vil øge deres andel af FSC-certificeret indkøbt materiale”, siger regional director of FSC Asia Pacific, Adam Beaumont.

Fuji Xerox har et mål om at reducere sit CO2-udslip i netop Asien/Stillehavsregionen med 30 procent frem mod 2020, og i den forbindelse er dette seneste tiltag en god måde at understøtte den ambition, mener selskabet.

Læs også: HP om bæredygtighed: Vores leverandører skal forstå, hvorfor vi gør, som vi gør

”Vi har solgt FSC-papir i vores forretning i mere end to årtier. Vancouver-erklæringen er et naturligt skridt frem i vores strategi om etisk sourcing. Ved at gå med i denne erklæring understreger vi vores konstante jagt på at bevare og forbedre vores status som en grøn virksomhed og lægge os tættere op ad de 17 FN-mål for bæredygtig udvikling”, siger, head of Corporate Sustainability for Fuji Xerox Asia Pacific, Janet Neo.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

14.10.2025SCM.dk

8 ud af 10 forbrugere vil gerne købe grønt – men tre benspænd står i vejen

09.10.2025SCM.dk

Ny dansk digital løsning vil lette styringen af international fragt

30.09.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dymak digitaliserer global sourcing med fine resultater og bedre dataintegration

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn