Grøn bevidsthed daler ved økonomisk usikkerhed

Den økonomiske usikkerhed får forbrugerne til at skrue ned for de grønne ambitioner, når det kommer til levering. Det viser nye tal fra Dansk Erhvervs E-handelsanalyse.

Nye tal viser, at andelen af forbrugere, der er villige til at betale for klimavenlig levering er faldet med 6 procentpoint, mens der omvendt er er sket en stigning i andelen af forbrugere, der kategorisk afviser at betale for grønnere levering. Foto: 123rf.com..

06.09.2023

SCM.dk

Er du villig til at betale ekstra for klimavenlig levering, når du handler online? Det spørgsmål har vi i flere år stillet de danske forbrugere. Og hvert år har vi fået stort set samme svar af et betydeligt flertal: Nej, det vil vi ikke. Men i år er der endelig sket en udvikling. For mange vil det dog formentlig være en overraskende udvikling.

De nye tal viser, at andelen af forbrugere, der er villige til at betale for klimavenlig levering, faktisk er faldet med 6 procentpoint, mens der omvendt er er sket en stigning i andelen af forbrugere, der kategorisk afviser at betale for grønnere levering.

Andreas Børresen er chefkonsulent i Dansk Erhverv, hvor han arbejder med grøn omstilling og e-handel, og han er ikke overrasket. Selvom den grønne omstilling og klimakrisen har fået endnu mere opmærksomhed i medierne, så har en anden dagsorden også fyldt hos forbrugerne: Den økonomiske usikkerhed.

”Vores analyser har over tiden konsekvent vist, at bæredygtighed ikke har den store betydning for forbrugerne, så når man pludselig også kaster noget økonomisk usikkerhed ind i ligningen, så er det ikke så overraskende, at klimavenlig levering nedprioriteres”.

Villigheden til at betale ekstra for klimavenlig levering er blevet mindre blandt alle demografiske grupper, undtagen pensionister, som dog i forvejen var den gruppe med mindst villighed. Det mest iøjnefaldende dyk ses hos de unge, hvor der i år er 18 procentpoint færre end i juli 2022, som er villige til at betale ekstra for klimavenlig levering.

”Det er et markant fald, men inden vi skyder de unge noget i skoene, skal vi dog lige huske, at næsten hver anden ung gerne vil betale en vis ekstraomkostning for bæredygtighed. Dermed er villigheden stadig størst i denne gruppe”, siger Andreas Børresen.

Læs også: E-handlere spejder efter flere købeglade kunder

Selvom andelen af forbrugere, der vil betale for grøn levering, er faldende, og andelen, der faktisk har betalt for det, er endnu mindre, så betyder det ikke, at forbrugerne ikke får leveret på en klimavenlig måde. Mange virksomheder benytter sig nemlig af eksempelvis elcykler og elbiler, uden at det koster forbrugerne ekstra, forklarer Andreas Børresen.

Han henviser til Dansk Erhvervs seneste logistikanalyse, der viser, at 57 procent af de adspurgte virksomheder arbejder på at gøre virksomheden grønnere, men 20 procent forventer at gå i gang i det kommende år.

”Virksomhederne vil gerne den grønne omstilling, men de ved også, at lige netop fragtpriser har stor betydning for forbrugerne, og derfor er det relativt få, der ”giver” forbrugerne mulighed for at betale for klimavenlig levering. Enten tilbyder man det i stilhed eller også tilbyder man det uden meromkostning”.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

12.12.2025SCM.dk

Salling Group bygger stort ladeanlæg i Køge

09.12.2025SCM.dk

Masser af bananer på britisk kyst

09.12.2025SCM.dk

Flere ulykker kræver bedre sidste-kilometer sikkerhed

08.12.2025SCM.dk

Maersk lancerer nyt alternativt brændstofforsøg

05.12.2025SCM.dk

Hapag-Lloyd byder på ZIM

05.12.2025SCM.dk

DHL investerer 130 millioner euro i nyt logistikcenter i Saudi-Arabien

05.12.2025SCM.dk

Krigsrisikopræmier i Sortehavet tredoblet efter nye angreb

04.12.2025SCM.dk

Salling Group fastlægger 51 beredskabsbutikker i hele landet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn