Grossister oplever vækst i svindelindkøb

Flere grossister er i øjeblikket udsat for svindelindkøb, hvor ordrerne kommer fra velrenommerede kunders konti. Problemet bliver forværret, når indkøbere har samme brugernavn og adgangskode på tværs af B2B webshops. Dansk Industri opfordrer til vagtsomhed.

”Jeg har kendskab til mindst tre store danske grossister, som alle har oplevet at få ordrer ind fra kendte kunder, som altså ikke var rigtige kunder. Metoden er, at uautoriserede personer logger ind med nogle af deres kunders brugernavn og kode. Herefter bestiller de varer og ændrer leveringsadressen til en adresse, hvor de kan afhente det bestilte”, siger Mie Bilberg, chefkonsulent i DI e-commerce. Foto: Büro Jantzen

15.08.2025

SCM.dk

En række grossister har i sommerens løb fået store ordrer ind fra velrenommerede kunder, som de normalt handler med. Ordrerne er dog slet ikke kommet fra de normale kunder men fra svindlere, der har fået adgang til indkøbssystemerne hos grossisternes normale kunder.

Det viser en rundringning, som Mie Bilberg, chefkonsulent i DI e-commerce har foretaget, efter hun fik henvendelse fra en større grossist, der havde leveret varer for 750.000 kroner på baggrund af falske indkøb.

”Det eneste, der fik virksomhedens medarbejdere til at studse over ordrerne, var, at det var nogle lidt aparte indkøb, som de kunder ikke normalt ville afgive. Men efter de er blevet opmærksomme på problemet, har de hejst flag overfor medarbejderne, så de ikke afsender ordrer til de specifikke adresser, svindlerne har bedt om at få leveret til. Og en generel advarsel om opmærksomhed på odiøse bestillinger”, siger Mie Bilberg.

Hun opfordrer på den baggrund virksomheder til øget årvågenhed overfor atypiske ordrer og mails fra hotmail, gmail eller andre tjenester, som ikke er knyttet til virksomheders egne domæner.

”Jeg har kendskab til mindst tre store danske grossister, som alle har oplevet at få ordrer ind fra kendte kunder, som altså ikke var rigtige kunder. Metoden er, at uautoriserede personer logger ind med nogle af deres kunders brugernavn og kode. Herefter bestiller de varer og ændrer leveringsadressen til en adresse, hvor de kan afhente det bestilte”, siger Mie Bilberg.

Læs også: Amerikanske toldafgifter vender op og ned på forsyningskæderne

Hun oplyser, at det forlyder, at kunder ofte bruger samme brugernavn og password på tværs af B2B webshops, hvilket øger risikoen for, at andre lignede B2B webshops, har været udsat for lignende svindel, når først svindlere har fået adgang til en kundes login det første sted.

”Det vidner endnu en gang om vigtigheden af påpasselighed med it-sikkerhed, som man kan få hjælp til hos D-mærket. Og så vil jeg også meget gerne høre fra virksomheder, der har oplevet noget af det samme, så jeg kan vidensdele i vores grossistnetværk”, siger Mie Bilberg.

Kilde: Dansk Industri

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense