Højvækstvirksomheder topper også i at skabe nye jobs

Mellem 2017 og 2020 er antallet er nye jobs skabt af højvirksomheden sprunget i vejret. Samtidig er antallet af højvirksomheder faldet, hvilket betyder, at hver virksomhed i gennemsnit skaber flere jobs end før.

De 115 nye højvækstvirksomheder i Region Hovedstaden stod med 2.385 årsværk for 55 procent af den samlede jobskabelse i de nye højvækstvirksomheder. Foto: 123RF.

25.07.2022

SCM.dk

Nye højvækstvirksomheder skabte i perioden 2017 til 2020 ny beskæftigelse svarende til 4.332 årsværk. Det var det højeste antal skabte jobs i de seneste ti vækstperioder, og også det højeste siden finanskrisen i 2008.

Der var i alt 219 nye højvækstvirksomheder i perioden, hvilket er et fald i forhold til de sidste to vækstperioder. Faldet i antal nye højvækstvirksomheder, kombineret med det rekordhøje antal skabte jobs, medførte den højeste gennemsnitlige jobskabelse pr. virksomhed (19,8 job) siden 2011.

Læs også: Dansk industri er kommet bedre igennem pandemien end vores nabolandes

De 115 nye højvækstvirksomheder i Region Hovedstaden stod med 2.385 årsværk for 55 procent af den samlede jobskabelse i de nye højvækstvirksomheder. Målt på årsværk pr. virksomhed var det højvækstvirksomhederne i Region Syddanmark, der genererede mest beskæftigelse, idet 30 virksomheder skabte 630 årsværk, svarende til 21 fuldtidsjobs pr. virksomhed.

Færrest job pr. virksomhed blev skabt i Region Sjælland, hvor de 18 nye højvækstvirksomheder i gennemsnit skabte 17 årsværk pr. virksomhed.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

16 partnere vil genanvende plast fra blodposer

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle