Her er de tre største it-trends i 2015

Ifølge Cognizant vil mobilbetaling, forbedrede datamodeller og ansattes egne apps være dominerende trends på det teknologiske marked anno 2015.

19.01.2015

SCM.dk

Cognizant, en af verdens største leverandører af udlicitering og business services, har set nærmere på nogle af de teknologiske trends, der ser ud til at præge 2015 globalt og i Danmark.

Nogle af tendenserne er bekendte, men ser ifølge Cognizant ud til at videreudvikle sig over de næste par år.

1. Mobilbetaling
Selvom mobilbetaling har været et kendt fænomen i en længere periode i Danmark, er teknologien klar til at blive det næste store vendepunkt inden for betalingssystemer.

Omsætningen for det globale marked for digitale betalinger vil, ifølge en rapport fra Juniper Research, nå 4,7 trillioner dollar i 2019. Tallet er næsten dobbelt så højt som de 2,5 trillioner dollar, der var det forventede resultat for 2014.

Læs også: Her er de fem vigtigste it-trends for virksomheder i 2015

Virksomheder og andre etablerede spillere på markedet skal ifølge Cognizant være meget opmærksomme på frembrydende betalings- og handelsrelaterede reguleringer. For eksempel går et nyt betalingsservicedirektiv i EU efter at få mandat til ”stærk kundeautentificering” gennem en række digitale betalingsordninger.

2. Forbedrede datamodeller
Big data er ifølge Cognizant kommet for at blive. En rapport fra den uafhængige tænketank, The Centre for European Strategy Foundation, fandt, at 206 billioner euros i yderligere BNP (+1,9 procent) kan opnås i 2020, såfremt en række selvkørende dataløsninger implementeres. Det svarer til et års økonomisk vækst i EU.

Bekymringen for sikkerhed og det potentielle tab af data betyder dog, at et stigende antal virksomheder leder efter tilstrækkelig analyseteknologi, der er i stand til at udrede mening fra en stor mængde data.

I fremtiden vil virksomheder ifølge Cognizant indse, at big data ikke blot er et buzzword, men en seriøs strategimulighed med vækstpotentiale. Virksomhederne vil begynde at tilpasse sig ved at skabe nye administrerende lederroller såsom datadirektør (CDO).

3. Bring Your Own App
Ansatte vil i højere grad bruge deres egne enheder og applikationer i den daglige arbejdsrutine. Dette vil forandre, hvordan virksomheder organiserer deres arbejdsprocesser, og virksomhederne må derfor genoverveje medarbejdernes arbejdsområder.

Læs også: Big data bliver stort

Vor tids 9-17-arbejdstider vil skifte, lyder det fra Cognizant. Desuden vil kontorer og arbejdsmønstre vige til fordel for nye arbejdsmetoder.

Teknologier, der får endnu mere opmærksomhed hos organisationer, er sensorer, loT, M2M-teknologier og sundhedsanalyseenheder inklusiv wearables. Som en reaktion på dette vil traditionelle it-processer blive erstattet, og nye konkurrerende vil tage form.

Flere og flere medarbejdere arbejder på deres iPads med cloud-baseret software, analyser og sociale medier. Ifølge Cognizant vil udviklingen af fleksible, multilokaliserede arbejdspladser og arbejdsmobilitet derfor tage fart i 2015.

-KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Dansk teknologi skal gøre rumrobotter selvkørende og pålidelige

15.09.2025SCM.dk

Elektrificering kan styrke både klima, økonomi og arbejdspladser i EU

11.09.2025Consit A/S

Sponseret

Trade365 – Nøglen til en effektiv forsyningskæde

09.09.2025SCM.dk

Fra fremtidsvision til værktøjskasse – AI er flyttet ind i hverdagen

09.09.2025SCM.dk

Russiske hackere går målrettet efter vestlige logistikaktiviteter

04.09.2025SCM.dk

AI rykker fra skrivebordet ind i maskinrummet

02.09.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania

01.09.2025SCM.dk

Dansk cybersikkerhed indtager internationalt niveau

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Root cause analysis is used to improve process and product quality, minimize safety risks, and meet regulatory requirements.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

17.09.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

Bredana Axcite A/S
Seminar
Velkommen til SCM-dagen 2025

- banebrydende muligheder, innovative teknologier og effektive processer i Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Management og Axcite Supply Chain modulerne

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House i Vejle

Dansk Standard
Webinar
Bliv en del af Dansk Standards SDG-netværk

Vil I være med til at sætte handling bag ordene og gøre en reel forskel med FN’s verdensmål? Så kom og hør, hvordan Dansk Standards SDG-netværk kan give jer den nødvendige indsigt og inspiration til at arbejde strategisk og målrettet med verdensmålene i jeres organisation. I bliver introduceret til en praktisk guide, der gør det lettere at omsætte ambitioner til konkret handling – uanset hvor langt I er i processen.

Dato

17.09.2025

Tid

09:30

Sted

Online på Teams