Hos stor virksomhed er kødtunge tallerkener fortid

Et nyt initiativ i energikoncernen Ewii skrues der op for de grønne ambitioner for frokostordningen – og ledelsen går selv forrest.

Foto: 123rf.com

15.11.2024

SCM.dk

Hos energikoncernen Ewii i Kolding skal et nyt initiativ i frokostordningen reducere mængden af kød i kantinen ved at gøre plantebaserede alternativer mere tilgængelige og attraktive. Bestyrelsen og direktionen går selv forrest ved at spise udelukkende vegetarisk til alle møder og besøg.

Ledelsen håber på at kunne inspirere både medarbejderne og andre virksomheder til at gå med i kampen mod den kødtunge tallerken og dermed tage et skridt videre i den grønne omstilling.

En pragmatisk tilgang

Ewiis tilgang bygger på inspiration frem for forbud. Kantinen fortsætter med at tilbyde retter med kød til frokosten, så det i sidste ende er medarbejderen selv, der tager valget.

”Det er ikke sådan, vi siger, at det er forbudt at spise kød - vi vil bare gerne inspirere til, at man får noget lækkert mad, som også er vegetarisk baseret”, forklarer Lars Bonderup Bjørn til JydskeVestkysten.

Den pragmatiske tilgang skal ses i lyset af andres mislykkede forsøg på at ændre medarbejdernes madvaner gennem forbud, f.eks. initiativet tidligere i år i Region Syddanmark. 

Ewiis strategi har allerede resulteret i, at flere medarbejdere vælger dagens vegetariske ret, samtidig med at der ikke skabes modstand mod de grønne tiltag. På nuværende tidspunkt er det cirka 60 ud af 450 medarbejdere, der spiser vegetarisk alle ugens dage, og et stigende antal begynder at veksle mellem plantebaserede og kødbaserede muligheder.

- lhs

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense