Houthi-militsen har angrebet to skibe og en amerikansk destroyer

Yemens oprørsbevægelse proklamerede søndag, at den har angrebet to civile skibe og en amerikansk destroyer i bevægelsens fortsatte forsøg på at forstyrre skibsfarten i Det Røde Hav.

Arkivfoto - Amerikanke krigsskibe i Det Røde Hav. Foto: Det amerikanske forsvarsministerium

17.06.2024

SCM.dk

I en udtalelse siger en talsperson for den militante bevægelse, at den affyrede ballistiske missiler mod en amerikansk destroyer, missiler mod skibet Captain Paris og doner mod skibet Happy Condor. Det er uklart, om nogle af skibene blev ramt.

Tidligt søndag oplyste United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), at et fartøj, der sejlede 40 sømil syd for Al Mukha i Yemen, havde rapporteret om to eksplosioner tæt på skibet. Fartøjet og besætningen var dog i sikkerhed og havde fortsat deres rejse, forlød det - uden at skibet identificere skibet, skriver gCaptain.

De fortsatte angreb på civile skibe i området kan i den grad mærkes i Suez-kanalen, der har oplevet en voldsom nedgang i trafikken.

Omsætningen i maj måned i rå er således faldet med godt 64 pct. til 338 mio. dollar sammenlignet med omsætninge på 648 mio. dollar i maj i fjor, skriver den egyptiske avis Al-Mal ifølge Maritime Executive.

I maj passerede blot 1.111 skibe kanalen mod 2.396 skibe i samme måned i 2023.

Det er ikke mindst de store containerrederier, der har sløjfet turen gennem kanalen til fordel for den lange om vej syd om Afrika.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

13.03.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

13.03.2026SCM.dk

Grande Svezia sætter ny standard for grøn maritim logistik

11.03.2026SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

11.03.2026SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

09.03.2026SCM.dk

Oliepriser i højeste niveau siden 2022

06.03.2026SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany