Houthi-militsen har angrebet to skibe og en amerikansk destroyer

Yemens oprørsbevægelse proklamerede søndag, at den har angrebet to civile skibe og en amerikansk destroyer i bevægelsens fortsatte forsøg på at forstyrre skibsfarten i Det Røde Hav.

Arkivfoto - Amerikanke krigsskibe i Det Røde Hav. Foto: Det amerikanske forsvarsministerium

17.06.2024

SCM.dk

I en udtalelse siger en talsperson for den militante bevægelse, at den affyrede ballistiske missiler mod en amerikansk destroyer, missiler mod skibet Captain Paris og doner mod skibet Happy Condor. Det er uklart, om nogle af skibene blev ramt.

Tidligt søndag oplyste United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), at et fartøj, der sejlede 40 sømil syd for Al Mukha i Yemen, havde rapporteret om to eksplosioner tæt på skibet. Fartøjet og besætningen var dog i sikkerhed og havde fortsat deres rejse, forlød det - uden at skibet identificere skibet, skriver gCaptain.

De fortsatte angreb på civile skibe i området kan i den grad mærkes i Suez-kanalen, der har oplevet en voldsom nedgang i trafikken.

Omsætningen i maj måned i rå er således faldet med godt 64 pct. til 338 mio. dollar sammenlignet med omsætninge på 648 mio. dollar i maj i fjor, skriver den egyptiske avis Al-Mal ifølge Maritime Executive.

I maj passerede blot 1.111 skibe kanalen mod 2.396 skibe i samme måned i 2023.

Det er ikke mindst de store containerrederier, der har sløjfet turen gennem kanalen til fordel for den lange om vej syd om Afrika.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

SCM.dk

Cyberangreb hos leverandører truer forsyningskæden

SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

28.08.2026SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

28.08.2026SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

27.08.2026SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

26.08.2026SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle