Industri 4.0, automation, robotter og meget andet venter i Herning

hi Tech & Industry Scandinavia 2019 starter i Herning i dag, i år med fokus på automation, robotter, Industri 4.0, den smarte virksomhed, 3D-teknologi og meget andet. Intern logistik har sin egen hal, og så skal der også uddeles en ny bæredygtighedspris.

Sammen med Center For Industri løfter hi på årets messe fokusset på 3D-teknologi til nye højder. Foto: Lars Møller/MCH.

01.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Fra d. 1. til den 3. oktober danner Messecenter Herning for 55. gang rammen om hi Tech & Industry Scandinavia – eller bare hi-messen – og traditionen tro bliver de mange midtjyske kvadratmeter fyldt med teknologi, maskiner og løsninger i lange baner.

Årets temaer spænder bredt over emner som Industri 4.0, 3D-teknologi, automation og robotter, ligesom programmet byder på anerkendte keynote speakere og prestigefyldte prisuddelinger, der supplerer den vidtstrakte fremvisning af maskineri og løsninger.

Industri 4.0 er et af de emner, der ikke er til at komme uden om, mener Søren Peter Johansen, som er sekretariatsleder i DIRA - Dansk Robot Netværk, der er blandt messens samarbejdspartnere. Elementer fra Industri 4.0-konceptet implementeres af flere og flere virksomheder i Danmark, og Danmark står godt placeret internationalt i den industrielle digitalisering, vurderer han. Det er godt for vores konkurrenceevne.

”For det første betyder automation en erstatning af mennesker som arbejdskraft med maskiner. Sådan er det. Lønniveauet er højt i Danmark, så det er ganske enkelt en god forretning at øge automationsgraden. Et andet argument er skalering. Det er meget nemmere at opskalere en automatisk produktion. Det kan være dyrt at oplære nye folk til at løse en opgave, hvorimod man forholdsvis enkelt kan kopiere produktionslinjer”, pointerer Søren Peter Johansen.

Robotter var også en stor del af hi-messen i 2017. I år får de endnu mere opmærksomhed. Foto: Lars Møller/MCH.

Stribevis af robotter
Industri 4-0-virksomhederne vil være at finde under temaet Automation og robotter, der breder sig over fire haller (E, G, L og M), hvor de førende virksomheder på området vil præsentere en række nyheder, herunder alt fra komponenter og komplette løsninger til nye teknologier.

I de samme haller kan man som besøgende også finde stribevis af robotter, der ligesom det er tilfældet i industrien herhjemme også har øget sin tilstedeværelse på hi-messen. Ifølge DIRA er det samlede antal installerede industrirobotter pr. år i Danmark steget fra 288 enheder i 2003 til 774 enheder i 2017. Det svarer til en stigning på knap 169 procent. 

”I Danmark er vi rigtig godt med målt på antal robotter. Hvis man ser bort fra auto- og elektronikbranchen, som vi stort set ikke har i Danmark, er vi faktisk i top tre i verden målt på antallet af robotter pr. industrimedarbejder”, forklarer Søren Peter Johansen.

På messen første dag, tirsdag, vil DIRA være vært for et alsidigt konferenceprogram ved arrangementet Production Denmark i Hal K. Onsdag overtager innovationsnetværket RoboCluster værtsrollen, mens området torsdag dedikeres til 3D-teknologi.

Masser af muligheder for 3D
På 3D-fronten sætter hi-messen nemlig alle sejl til i år og er gået sammen med Center For Industri (CFI) om at etablere et event med fokus på netop 3D-teknologien og dens produktgrupper, og hvor de besøgende kan få et indblik i teknologiens nye produktionsmæssige muligheder.

Udstillerne i 3D TECH spreder sig over Hal K og kommer til at dække teknologien bredt på forskellige produktområder, bl.a. printere, scanning og opmåling, ligesom programmet byder på en række oplæg med fokus på AM/3DP/3D-teknologi. 

Automationsløsninger vil igen i år have en central plads på messen. Foto: Lars Møller/MCH.

Intern logistik, underleverandører og en ny pris
Et af de områder, der får sin egen hal (hal H og en mindre del af hal L) på årets messe, er intern logistik. Her er der fokus på flow og samspil mellem processer, maskiner, data og mennesker, og på det digitale lag, der er dukket op i forsyningskæden, og som er i fuld gang med at revolutionere mulighederne for at skabe en effektiv logistik.

Virksomheder fokuserer i stigende grad på kernekompetencer, og flere outsourcer processer, komponenter og ydelser til underleverandører, der kan levere bedre og billigere. Derfor vil hallerne J og K blive fyldt op af underleverandører, som vil udstille alt fra produkter og delkomponenter over råvarer og halvfabrikata til jern, aluminium, metaller og plast.

Endelig bliver der også uddelt en ny pris på årets messe i form af hi Sustainable Development Award, der tager udgangspunkt i FN’s 17 verdensmål for bæredygtig udvikling. Læs mere om prisen og de fem nominerede her.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

”Det er en stor tryghed”

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

16.09.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du bedst muligt de gigastore mængder data i forsyningskæden?

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn