IoT-aktør køber op og bliver mere international

Den aarhusianske virksomhed Develco Products opkøber norske Datek Smart Home og accelererer dermed sine vækstambitioner og visionen om øget international rækkevidde. Den strategiske overtagelse kommer efter flere års succesfuldt samarbejde mellem de to virksomheder og markerer et væsentligt skridt mod styrkelse af produktporteføljen med end-to-end-løsninger til den globale IoT-branche.

Karsten Ries bliver CEO for den samlede enhed, mens Sondre Aarrestad, nuværende CEO for Datek Smart Home, fortsætter som leder af den norske enhed med særligt fokus på cloud-løsninger. Foto: Develco Products

04.11.2024

SCM.dk

Develco Products og Datek Smart Home har gennem årene opbygget et stærkt fundament inden for white label IoT-produkter og cloud-tjenester, primært målrettet OEM kunder i energisektoren, plejesektoren og sikkerhedsbranchen i Europa og Nordamerika. 
Med denne overtagelse udvider Develco Products sin ekspertise inden for IoT og kombinerer Datek Smart Homes cloud-løsninger med sin egen produktplatform – en kombination, der nu skal være med til at manifestere selskabets position på de hurtigt voksende IoT-markeder.

"Datek Smart Homes cloud-software og IoT-ekspertise supplerer vores hardwareplatform perfekt. Dette opkøb gør det muligt for os at tilbyde en unik turnkey IoT-platform, som kan imødekomme voksende krav fra OEM-kunder om skræddersyede sikkerheds- og energiløsninger. Vi ser frem til at accelerere vores fælles vækstrejse og bringe IoT-løsninger med stor skalerbarhed til et endnu bredere marked", udtaler Karsten Ries, Group CEO i Develco Products. 

Med tilsammen 60 års erfaring i IoT-industrien indeholder Develco Products og Datek Smart Home en omfattende teknisk knowhow og markedsindsigt. Denne kombination af hardware og cloud-software giver det nye selskab en unik evne til at levere komplette IoT-løsninger, som spænder fra sensorer og gateways til helhedsorienterede services med dedikeret support hele vejen. For OEM-kunder betyder det, at de nemmere kan implementere IoT-services i deres eksisterende forretning, hvilket imødekommer efterspørgslen efter både fleksibilitet og brugervenlighed i løsningerne.

Opkøbet er gennemført den 1. oktober 2024 med hovedkvarter i Aarhus, hvorfra den samlede organisation skal styres. Karsten Ries bliver CEO for den samlede enhed, mens Sondre Aarrestad, nuværende CEO for Datek Smart Home, fortsætter som leder af den norske enhed med særligt fokus på cloud-løsninger. Denne struktur sikrer fortsat innovation og regional ekspertise samtidigt med, at fokus på udvikling og skalering af løsningerne understøtter virksomhedens vækstplaner.

Læs også: Nyt partnerskab vil udvikle fremtidsscenarier for transportbranchen

Opkøbet viser, at Develco Products sigter mod mere end blot konsolidering. Med Datek Smart Home som en del af porteføljen er ambitionen fortsat at levere førende IoT-løsninger globalt og styrke sin rolle som en innovativ, nordisk IoT-virksomhed.

"Datek Smart Home er meget tilfredse med at blive en del af Develco Products og fortsætte med at levere IoT-cloud-løsninger sammen med vores nye kollegaer i Danmark. Vi ser frem til at udvide vores forretning globalt og accelerere salget af intelligente sikkerheds- og energistyringsløsninger til internationale kunder”, siger Sondre Aarrestad, CEO for Datek Smart Home.

Kilde: Develco Products

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Houthierne rasler igen-igen med sablerne

SCM.dk

Kommunale gebyrer på emballage skaber usikkerhed

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online