IoT forudser servicebehov – virksomhed sparer stort

En Internet of Things-løsning hjælper skadedyrsbekæmperen Anticimex med at forudse behov for vedligeholdelse af digitale fælder, hvilket både forbedrer service og sparer omkostninger. Den slags bliver kun større i fremtiden, siger CEO for selskabet bag løsningen, svenske IFS.

Anticimex' digitale skadedyrsfælder bliver overvåget via IoT og software fra IFS, hvilket sparer virksomheden for store summer i forbindelse med vedligehold. Foto: IFS.

09.05.2017

Anders Kampmann, SCM.dk

Selskabets fælder er i høj grad digitale, og derfor har man også implementeret en softwarebaseret løsning til at danne grundlaget for vedligeholdelsen af de mange enheder. Løsningen sørger således for at overvåge driften af de enkelte fælder, og sende serviceteknikere ud automatisk og prædikativt, når de digitale fælder behøver vedligeholdelse. Dette forbedrer servicen til kunden og sænker omkostningerne for Anticimex, der sparer masser af tid og kilometer på vejene.

"Det her er en ren digital transformation for Anticimex. Vi ser et stort potentiale i at bruge IoT og at tilbyde intelligente løsninger til skadedyrskontrol, der giver øget kundeværdi og samtidig sparer tid, penge og miljø. Ved at sende data fra sensorerne via softwaren, kan vi reagere meget hurtigere på servicebehovet og arbejde proaktivt for at forebygge problemer inden de opstår", siger CIO for Anticimex, Daniel Spahr.

Selskabet bag løsningen er svenske IFS, der har leveret sin IoT Business Connector til Anticimex. Softwaren indsamler data fra fælderne via analyser i skyen, Microsoft Azure og gør den tilgængelig i forretningssystemet IFS Applications. I den første fase af implementeringen har Anticimex forbundet knap 3.000 digitale fælder i Finland via IoT-løsningen. I alt har selskabet over 20.000 digitalt installerede fælder verden over.

Data giver nærhed
For IFS er arbejdet for Anticimex, ifølge CTO Dan Matthews, et meget godt eksempel på hvordan man sigter efter at hjælpe sine kunder med en IoT-løsning, som ikke kun indsamler, men også analyserer data og skaber automatiske handlinger, der hjælper med at etablere en mere serviceorienteret og omkostningseffektiv organisation.

På den måde ligger processen også meget godt i tråd med et af de centrale budskaber fra IFS’ verdenskongres i Göteborg i efteråret 2016, hvor direktøren for det hele var blandt talerne.

"Internet of Things er stort for os, og Industrial IoT er endnu større, netop fordi der er så mange muligheder i teknologien. Ved at analysere på grundlæggende datastrømme, kan vi komme meget tæt på vores kunder, til gavn for begge parter. Samtidig støtter det også op om en af vores centrale målsætninger for fremtiden, nemlig at vi gerne vil kunne tilbyde alle vores services på mobile platforme; vi vil være et applications company", sagde CEO Alistair Sorbie.

IFS gik sidste år ind i Formel 1 som sponsor for Sauber-holdet i 2016-sæsonen. Foto: Anders Kampmann.

Kontrol med egne produkter og løsninger
Den vej går bl.a. via områder som IFS Labs, hvor man forsker i morgendagens løsninger – hvoraf nogle forhåbentlig kan blive til virkelighed.

"Som virksomhed vil vi gerne have en høj innovationsgrad, vi vil gøre det nemmere at være partner med os, og vi vil have stor bredde. Derfor er det også vigtigt, at vi kommer fra Labs til apps og får skabt noget brugbart", sagde product director og ERP-ekspert for IFS, Martin Gunnarsson, på kongressen, og blev bakket op af selskabets skandinaviske direktør, Glenn Arnesen.

"Vi er i tung konkurrence med eksempelvis Microsoft – som vi dog også samarbejder med – og derfor prioriterer vi kontrol over vores egne produkter højt, det giver tryghed og nærhed for kunderne. Sådan noget som at outsource R&D, som vi ser det ske andre steder i branchen, det kommer vi ikke til", sagde han.

Læs også: Industriens IoT er på vej – men virksomhederne er ikke klar

Ifølge Glenn Arnesen og marketing director for IFS Scandinavia, Tom Axel Smith, er planen på den baggrund at man vil fordoble produktindtægterne over de næste fem år, ligesom man vil gøre op med sin status som det, Alistair Sorbie kaldte 'hidden gem' og skaffe sig noget mere opmærksomhed, bl.a. via sponsorater som det, man har indgået med Saubers Formel 1-hold.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

26.10.2026SCM.dk

Danmark indgår nordisk samarbejde om digitale transportoplysninger

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online