Italienske el-arbejdsbiler på vej til det danske marked

Der er en ny type kompakte elkøretøjer på vej til de danske virksomheder i bl.a. logistikindustrien i form af italienske Alké, der snart er klar til at sælge sine forskellige modeller via importøren A. Flensborg A/S, der fra årsskiftet er blevet dansk eneforhandler af bilerne.

Bylogistik og last mile-levering er blandt de oplagte anvendelsesmuligheder for Alkés elkøretøjer. PR-foto.

17.01.2020

SCM.dk

Den italienske fabrikant Alké er i hvert fald på vej ind på det danske marked med sin portefølje af kompakte, eldrevne køretøjer til opgaver inden for logistik, vej & park, rekreative områder, miljø, industri og lufthavne.

Alle modellerne er udledningsfri og har både høj lasteevne og god rækkevidde. Bilerne genbruger desuden bremseenergien for at øge effektiviteten yderligere, og så kan de udstyres med lad i forskellige størrelser, lukket kasse, mandskabsfaciliteter og meget mere efter behov.

Med sin kompakte størrelse kan fx en leveringsbil fra Alke komme frem mange steder, hvor en normal varevogn må give op. PR-foto..

Det er importøren A. Flensborg A/S fra Herning, der fra årsskiftet er blevet dansk eneforhandler af bilerne, og her ser man frem kunne rulle de fleksible køretøjer ud i Danmark.

”Vi er stolte over at blive eneforhandler af markedets vel nok stærkeste program i grønne, kompakte køretøjer. Med Alkè får vi et langt bredere sortiment, lige fra små el-trucks og op til større el-biler”, siger administrerende direktør Bjarne Sørensen.

Stor interesse allerede
Med sine forholdsvis beskedne mål og nærmest lydløse drift, er Alké-bilerne specielt egnede til last mail-levering i byområder. Til formål kan en vogn eksempelvis udstyres med kølekasse eller kasse med rulledøre til pakkelevering.

Alkè har produceret el-køretøjer i 25 år og leveret tusinder af kommercielle el-arbejdsbiler over hele verden. Køretøjerne produceres i Padova i Nordøstitalien, og hos A. Flensborg kan man allerede notere stor interesse for det nye, udvidede modelprogram.

Læs også: DHL og StreetScooter annoncerer samarbejde om nyt elektrisk leveringskøretøj

”Vi har fået en række forespørgsler og er ved at udarbejde tilbud til festivaler, havne, kommuner og lignende kunder. Den store interesse skyldes helt klart, at Alkès eldrevne køretøjer møder den grønne dagsorden, hvor mange kommuner og virksomheder ønsker at gå foran. Her står vi nu endnu stærkere end tidligere”, fortæller sælger Søren Axel Lund.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle