Klimarådet: Miljømærkede offentlige indkøb mangler politisk fokus

Klimarådet har netop givet sine kommentarer til den årlige klimafremskrivning. Her fremhæves bl.a., at vigtige delmål i klimaindsatsen – som fx målsætningen om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030 – risikerer at blive glemt.

Foto: Miljømærking

03.06.2024

SCM.dk

Der skal øget fokus og løbende status på vigtige delmål, der bidrager til at mindske Danmarks klimaaftryk – herunder målet om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030. Det er blandt anbefalingerne fra Klimarådet, der netop har kommenteret klimafremskrivningen, som bl.a. har til formål at vise, hvor tæt Danmark er på at nå sine klimamål for 2025 og 2030.

”Klimarådet peger med deres anbefalinger således på miljømærkede indkøb som et effektivt redskab til at understøtte Danmarks klimaindsats og understreger behovet for øget politisk fokus på området. Offentlige indkøb har en enorm indflydelse på markedet og kan være en drivkraft for grøn omstilling, men det kræver den nødvendige prioritering og handling, så alle offentlige indkøb fremadrettet inkluderer klima- og miljøhensyn”, siger Martin Fabiansen, direktør for Miljømærkning Danmark.

Det offentlige indkøb er på 448 mia. kr. årligt og udgør knap 16 pct. af BNP i Danmark.

Delmålene risikerer at blive overset

Ifølge Klimarådets kommentering af ”Klimastatus- og fremskrivning 2024” risikerer delmålene fra de klimapolitiske aftaler ifm. klimaloven at blive glemt, ligesom det er et problem, at der ikke er et sted, hvor det er muligt at se en samlet status på målene. Første skridt til at ændre på dette er, at myndighederne begynder at udgive data på systematisk vis, som gør det muligt at gøre status på delmålene i et samlet overblik - og her påpeger Klimarådet bl.a., at delmålene om offentlige indkøb med fordel kan udgives i Energistyrelsens globale afrapportering.

”Klimakrisen kalder på, at tempoet og skalaen for omstillingen af offentlige indkøb øges, og det kræver klare krav og mål og et endnu tydeligere mandat fra regeringen. Vi bakker derfor op om Klimarådets anbefaling om at sætte større politisk fokus på målet om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030”, siger Martin Fabiansen.

Målsætningen om, at alle offentlige indkøb på områder, hvor der findes officielle mærkningsordninger, skal være miljømærkede eller leve op til tilsvarende krav i 2030, er en del af ”Grønne indkøb for en grøn fremtid - strategi for offentlige indkøb”.

- EHS

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.05.2025SCM.dk

Forbedret EDI-partnerprogram løfter forsyningskædesamarbejdet

14.05.2025SCM.dk

Fuld gennemsigtighed om CO2-aftryk hos Brødrene Dahl

07.05.2025SCM.dk

Grønne brændstoffer skal styrke Europas forsyningssikkerhed – Danmark kan tage teten

06.05.2025SCM.dk

Dansk erhvervsliv i samlet opråb: Sæt det grønne øverst i offentlige udbud

28.04.2025SCM.dk

Offentlige grønne indkøb med Svanemærket reducerer klimaaftryk og miljøbelastning

11.04.2025SCM.dk

Geopolitisk uro får skandinaviske forbrugere til at vælge lokalt

25.03.2025SCM.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

25.03.2025SCM.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

18.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

18.06.2025

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

19.06.2025

Sted

Odense

Fellowmind Denmark A/S
Seminar
Fremtidssikret IT-ledelse i en tid med AI og Copilots

Et inspirationsseminar for IT-beslutningstagere med fokus på governance, sikkerhed og strategisk anvendelse af Microsoft 365 og AI. Det er gratis at deltage, men der er begrænset antal billetter, der fordeles efter først-til-mølle-princippet.

Dato

19.06.2025

Tid

08:30

Sted

INCUBA Next, 18. etage, Åbogade 15, 8200 Aarhus N

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

23.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense