Klimarådet: Miljømærkede offentlige indkøb mangler politisk fokus

Klimarådet har netop givet sine kommentarer til den årlige klimafremskrivning. Her fremhæves bl.a., at vigtige delmål i klimaindsatsen – som fx målsætningen om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030 – risikerer at blive glemt.

Foto: Miljømærking

03.06.2024

SCM.dk

Der skal øget fokus og løbende status på vigtige delmål, der bidrager til at mindske Danmarks klimaaftryk – herunder målet om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030. Det er blandt anbefalingerne fra Klimarådet, der netop har kommenteret klimafremskrivningen, som bl.a. har til formål at vise, hvor tæt Danmark er på at nå sine klimamål for 2025 og 2030.

”Klimarådet peger med deres anbefalinger således på miljømærkede indkøb som et effektivt redskab til at understøtte Danmarks klimaindsats og understreger behovet for øget politisk fokus på området. Offentlige indkøb har en enorm indflydelse på markedet og kan være en drivkraft for grøn omstilling, men det kræver den nødvendige prioritering og handling, så alle offentlige indkøb fremadrettet inkluderer klima- og miljøhensyn”, siger Martin Fabiansen, direktør for Miljømærkning Danmark.

Det offentlige indkøb er på 448 mia. kr. årligt og udgør knap 16 pct. af BNP i Danmark.

Delmålene risikerer at blive overset

Ifølge Klimarådets kommentering af ”Klimastatus- og fremskrivning 2024” risikerer delmålene fra de klimapolitiske aftaler ifm. klimaloven at blive glemt, ligesom det er et problem, at der ikke er et sted, hvor det er muligt at se en samlet status på målene. Første skridt til at ændre på dette er, at myndighederne begynder at udgive data på systematisk vis, som gør det muligt at gøre status på delmålene i et samlet overblik - og her påpeger Klimarådet bl.a., at delmålene om offentlige indkøb med fordel kan udgives i Energistyrelsens globale afrapportering.

”Klimakrisen kalder på, at tempoet og skalaen for omstillingen af offentlige indkøb øges, og det kræver klare krav og mål og et endnu tydeligere mandat fra regeringen. Vi bakker derfor op om Klimarådets anbefaling om at sætte større politisk fokus på målet om, at alle offentlige indkøb skal være miljømærkede i 2030”, siger Martin Fabiansen.

Målsætningen om, at alle offentlige indkøb på områder, hvor der findes officielle mærkningsordninger, skal være miljømærkede eller leve op til tilsvarende krav i 2030, er en del af ”Grønne indkøb for en grøn fremtid - strategi for offentlige indkøb”.

- EHS

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

SCM.dk

Kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Har du også udfordringer med toldhåndtering på dine forsendelser?

Bruger du for meget tid på toldhåndtering? Med Axcite Transportation Management integreret med Shipmondo får du fuld kontrol over transport og forsendelser uden ekstra bøvl. Styringen er nemlig samlet ét sted.

Dato

11.03.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

12.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart