Konference sætter fokus på optimering af samarbejde og præstationer

Vejen til succes i elitesport og erhvervsliv går i langt højere grad, end man skulle tro, gennem nærvær, tillid og opmærksomhed i menneskelige relationer – det, man kalder ’high touch’. Aarhus Universitet samler humanistiske forskere og fremtrædende personligheder fra erhvervslivet, sporten og kulturens verden til konference den 26. september for at tale om, hvordan high touch kan fremme menneskers præstationer og skabe vinderkultur i organisationer.

Aarhus Universitet samler humanistiske forskere og fremtrædende personligheder fra erhvervslivet, sporten og kulturens verden til konference den 26. september for at tale om, hvordan high touch kan fremme menneskers præstationer og skabe vinderkultur i organisationer. Foto: 123rf.com..

29.08.2023

SCM.dk

Hvad vil det sige, at tillid, nærvær, dømmekraft og opmærksomhed er nøglen til at skabe velfungerende teams, der præsterer på højeste niveau? Hvordan kan ledere arbejde med disse værdier, når de vil fremme kvalitet og innovation – og styrke medarbejdernes følelse af frihed i arbejdet? Og hvordan kan erhvervsvirksomheder, sportsklubber og kulturinstitutioner få succes ved at lære af humanistiske forskeres måde at studere mennesker og deres kultur på?
Det er nogle af de spørgsmål, Aarhus Universitet kaster lys over med konferencen ’High touch – Human performance’, der afholdes den 26. september.

Anne Marie Pahuus, prodekan for forskning ved Faculty of Arts, Aarhus Universitet er medarrangør af konferencen, siger:

”Succes kommer ikke af sig selv – hverken i sporten, kunsten, kulturen eller erhvervslivet. På konferencen sætter vi spot på, hvad der sker, når man tager metoder fra humanistisk forskning med ud i områder af samfundslivet, der traditionelt domineres af klassiske forretningsmodeller og bundlinjeoptimering, og hvor data primært opgøres i tal, tabeller og økonomiske termer. Det viser sig nemlig, at man kan opnå store resultater, hvis man går tæt på og opmærksomt og tålmodigt følger de mennesker, der skal skabe resultaterne sammen”.

High touch er en mangelvare generelt i samfundet og i virksomheder og organisationer, mener Anne Marie Pahuus.

”High touch er egentlig meget enkelt, men risikerer at blive væk i abstrakte og formelle relationer. Det omtales ofte lidt karikeret som bløde værdier, men det er helt centrale menneskelige fænomener. Og efter pandemiens sociale afstand er vi måske i højere grad blevet klar over, hvad tæt menneskelig kontakt betyder for, at vi kan sætte os i hinandens sted og samarbejde om at skabe gode resultater”, siger hun.

Konferencen handler først og fremmest om, hvordan ledere i alle typer af virksomheder og organisationer og trænere og coaches inden for idræt med high touch kan udvikle og styrke menneskers præstationer, men den har også et større perspektiv, understreger Anne Marie Pahuus.

”Det handler i sidste ende om, hvordan vi alle kan lære at se, høre og mærke ordentligt efter og opnå stadig større forståelse af den gåde, som mennesket er”, siger hun.

Læs også: Regeringen vil styrke erhvervslivet via topchefer

Bag konferencens tema ligger et konkret forskningsprojekt ved Aarhus Universitet om vinderkultur, udført af antropologen Kasper Helligsøe i samarbejde med it-virksomheden Systematic og elitehåndboldtræner Peter Bredsdorff-Larsen. Resultaterne af projektet præsenteres på konferencen.

Konferencen byder på oplæg og debat med:

• Anne Marie Pahuus, prodekan for forskning, Faculty of Arts, Aarhus Universitet
• Christian Madsbjerg, Professor of Applied Humanities at The New School for Social Research, bestyrelsesformand i BIG og grundlægger af ReD Associates
• Kasper Pape Helligsøe, forsker og ledelseskonsulent
• Rikke Fabech Rønnau, Senior Vice President of HR, Terma
• Martin Langagergaard, træner og præstationspsykologisk konsulent
• Mette Refshauge, kommunikationsdirektør i A. P. Møller – Mærsk
• Troels Bech, tidligere sportsdirektør, cheftræner og kommentator
• Line Dalsgård, professor i antropologi, Aarhus Universitet
• Julie Rokkjær Birch, direktør Museum Jorn
• Nina Mathiesen, direktør i Cobe
• Marie Højlund, lektor i audio design, Aarhus Universitet
• Nicolai Wammen, finansminister og MF (S)
• Michael Svarer, professor og tidligere overvismand
• Michael Holm, direktør i Systematic
• Peter Bredsdorff-Larsen, håndboldtræner og konsulent

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

Kaptajner får millionløn for at sejle gennem Hormuz

SCM.dk

PostNord sætter solceller på 53 lastbiler

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle