Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

Ny kapital og strategisk partnerskab med European Energy skal accelerere kommercialiseringen af et klimaneutralt skibsbrændstof, der kan anvendes i eksisterende skibe uden ombygning.

"Denne investeringsrunde giver os mulighed for at tage de næste og afgørende skridt i udviklingen og skaleringen af vores teknologi. Samtidig understreger den, at der fortsat er stærk opbakning til løsninger, der kan levere reel klimaeffekt i den maritime sektor", siger Joachim Bachmann Nielsen, CEO i Kvasir Technologies, der her står på trappen. Foto: EIFO | Lasse Vestergaard

25.06.2026

SCM.dk

Den danske cleantech-virksomhed Kvasir Technologies har rejst 75 millioner kroner i en Serie A-investeringsrunde med deltagelse fra European Energy som ny investor samt de eksisterende investorer EIFO, Mærsk Growth og Footprint Fund. Kapitalen skal bruges til at accelerere opskaleringen og kommercialiseringen af virksomhedens klimaneutrale skibsbrændstof.

Samtidig indgår Kvasir Technologies og European Energy et strategisk partnerskab og etablerer selskabet KVEEN Biofuels. Målet er at udvikle et kommercielt produktionsanlæg baseret på Kvasirs patenterede teknologi til fremstilling af biobrændstoffer.

Kvasir Technologies udspringer af forskning på DTU og har udviklet en teknologi, der omdanner ikke-spiselige ligninbaserede restprodukter fra landbrug og skovbrug til raffinerede biobrændstoffer til shipping. Brændstoffet kan anvendes som såkaldt drop-in-brændstof i eksisterende skibe uden behov for ombygning af motorer eller ændringer i den eksisterende infrastruktur. Det er en væsentlig fordel i en branche med lange investeringscyklusser og store kapitalbindinger.

Denne investeringsrunde giver os mulighed for at tage de næste og afgørende skridt i udviklingen og skaleringen af vores teknologi. Samtidig understreger den, at der fortsat er stærk opbakning til løsninger, der kan levere reel klimaeffekt i den maritime sektor, siger Joachim Bachmann Nielsen, CEO i Kvasir Technologies.

De nye midler skal blandt andet bruges til at videreudvikle og opskalere teknologien på virksomhedens testanlæg i Fredericia, som kan producere op til to tons biobrændstof om dagen. Derudover igangsættes udviklingen af den første kommercielle fabrik i Aabenraa, hvor teknologien skal demonstreres i industriel skala.

Investeringen kommer på et tidspunkt, hvor flere klimateknologiske startups oplever udfordringer med at rejse kapital. Ifølge investorerne skyldes interessen blandt andet teknologiens modenhed, dens skaleringspotentiale og muligheden for at reducere CO2-udledninger i den maritime sektor.

Kilde: Danmarks Eksport- og Investeringsfond

Om Kvasir Technologies

  • Dansk cleantech-virksomhed etableret i 2018 som spinout fra DTU.
  • Udvikler teknologi til produktion af klimaneutrale biobrændstoffer til shipping.
  • Omdanner ligninbaserede restprodukter fra landbrug og skovbrug til raffineret skibsbrændstof.
  • Driver testanlæg i Fredericia og planlægger første kommercielle anlæg i Aabenraa.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

01.10.2026SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

25.09.2026SCM.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

25.09.2026SCM.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

25.09.2026SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

24.09.2026SCM.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

24.09.2026SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

21.09.2026SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams