Leverandørsikkerhed har førsteprioritet

Alex Ingildsen, ny logistik- og indkøbschef i NKT Photonics, har lige nu blikket stift rettet mod at forhindre single-sourcing.

30.09.2013

SCM.dk

Alex Ingildsen har gode erfaringer med SCM-værktøjet SCOR, som han vil bruge til at performance-måle med kunden i fokus. Foto: Privat. .

At få stablet en contingency-plan (beredskabsplan) på benene, der skal modvirke single-sourcing, har førsteprioritet for Alex Ingildsen, der er ny logistik- og indkøbschef i NKT Photonics A/S.  

Læs også: Ni gode råd om leverandørstyring

”Alternative leverandører er vigtige for at kunne garantere levering til vores kunder. Hvis vi eksempelvis udelukkende sourcer en vital komponent fra en bestemt fabrik i Thailand, der bliver oversvømmet, er det kritisk for os. Det kan stoppe hele kæden, og det kan vores kunder ikke leve med”, siger Alex Ingildsen.

Han fremhæver, at en anden risiko ved kun at læne sig op ad en enkelt leverandør er, at leverandøren pludselig kan hæve prisen, uden at man kan stille noget op.  

Er det en vanskelig udfordring at finde dublanter i leverandørporteføljen?   
"Fordi vores produkter er meget tekniske, kan vi ikke bare gå ud og finde alternative leverandører. Derfor går planen også ud på at arbejde strategisk med sine nuværende leverandører og finde ud af, om de kan producere nogle af de komponenter, som andre af vores leverandører står for i dag”.

<p>”Fordi vores produkter er meget tekniske, kan vi ikke bare gå ud og finde alternative leverandører”.</p>

Alex Ingildsen, logistik- og indkøbschef, NKT Photonics

En mere kommerciel supply chain
Alex Ingildsen skal i det hele taget arbejde for at skabe en mere kommerciel indgangsvinkel til supply chain hos NKT Photonics. Virksomheden, der fremstiller lasere baseret på optiske fibre, er netop nu på vej ind i en ny fase, hvor virksomheden bevæger sig fra udelukkende at være en innovativ, ingeniørtung virksomhed med mange ph.d.-studerende til at være en egentlig produktionsvirksomhed, fortæller logistik- og indkøbschefen.

”Det kræver blandt andet, at vi får bygget nogle måleværktøjer ind i forsyningskæden og får kunden mere frem i lyset. Kunden er kongen, der skal serviceres”, siger Alex Ingildsen, der står i spidsen for en afdeling på syv mand.

I mål med SCOR
Alex Ingildsen arbejder også p.t. på at måle performance med kunden i fokus.

”Jeg går selv på arbejde for at gøre en forskel og nå nogle mål, så jeg vil gerne have, at der bliver målt mere end vi gør i dag”. Til det formål bruger logistik- og indkøbschefen SCOR-værktøjet (Supply Chain Operations Reference), som han tidligere har holdt foredrag om.

”Det er et fantastisk værktøj, der endnu ikke så udbredt i Danmark, men som mange store udenlandske virksomheder bruger som referencemodel”.

SCOR består kort fortalt af fem processer, Plan, Source, Make, Deliver og Return, der dækker forsyningskæden fra A til Z. Værktøjet definerer, hvordan der skal måles inden for reliability, responsiveness, agility, costs og assets, så derfor kan Alex Ingildsen hurtigt koncentrere sig om at finde ud af, hvilket af de fem parametre, der betyder mest for NKT Photonics kunder.

Om Alex Ingildsen

Uddannelse: HD i logistik, SCM, CBS, 1997.

Tidligere job: Global Facility and Supply Chain Manager, Multi-Wing A/S, 2009-13, Operations Director, Dyrberg/Kern A/S, 2005-08.

Fritid: Familie, tennis, sommerhus.

Hvordan sikrer du, at kunderne ikke siger, at alle fem SCOR-parametre er vigtige for dem?
”Jeg beder dem om at prioritere parametrene fra et til fem. Vores produkter er så signifikante for kundernes forretning, at levering til aftalt tid er det absolut vigtigste; de er mindre interesseret i, at logistikomkostningerne er trykket helt i bund”.

Læs også: Det bedste hold vinder

Alex Ingildsen vil fremadrettet bruge SCOR til at underbygge hele supply chain, for eksempel også til at benchmarke NKT Photonics resultater med andre virksomheder inden for samme branche.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

30.04.2026SCM.dk

10 % af råvareimport er sårbar for kriser

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle