Lovforslag kan åbne for selvkørende køretøjer i Danmark

Fra 2021 bliver automatiseret last mile-delivery i Danmark muligvis en realitet. Et lovforslag vil gøre det muligt at teste selvkørende robotter på danske veje. Udspillet vækker glæde hos DI Transport.

Hvis det nye lovforslag vedtages, kan danskerne se frem til at få leveret pakker til døren af små selvkørende køretøjer i en ikke alt for fjern fremtid. Foto: Starship/Philip Bedford.

02.07.2020

SCM.dk

Det skriver Ingeniøren.dk.

Ifølge udkastet er det interesse fra erhvervslivet og forskningsmiljøet, som nu får regeringen til at understøtte udviklingen, og det glæder DI Transport.

”Det er vigtigt, at vi har en lovgivning, som tillader nye mobilitetsformer, og derfor er det godt, at vi nu får de nødvendige regler på plads”, siger Michael Svane, branchedirektør, DI Transport, til Ingeniøren.

Han mener, at regler og klare rammer skal sikre, at teknologiudviklingen ikke går uden om Danmark. 

Skal overvåges
Droner og persontransport er ikke omfattet af udkastet, ligesom der vil være en del restriktioner på køretøjerne.

De må ikke køre med en hastighed på mere end seks kilometer i timen, og de skal være i konstant kontakt med en person, der kan tage over og fjernstyre køretøjet, hvis det bringer mennesker eller andre fartøjer i fare.

Derudover skal køretøjet være eldrevet.

Læs også: Amazon tester leveringsrobot i det sydlige Californien

Hvis lovforslaget vedtages, kan de første forsøg gå i gang d. 1. januar 2021.

- SMF

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online