Mærsk-chef i spidsen for Djøfs uafhængige ESG-panel

Lene Bjørn Serpa, Director Head of Corporate Sustainability & ESG hos A.P. Møller – Mærsk, er ny forperson for Djøfs uafhængige ESG-panel.

Lene Bjørn Serpa, ny forperson for Djøfs uafhængige ESG-panel og Director Head of Corporate Sustainability & ESG hos A.P. Møller – Mærsk. Foto: Djøf

10.05.2024

SCM.dk

Lene Bjørn Serpa har mere end 13 års erfaring inden for bæredygtighed hos A.P. Møller – Mærsk og 25 års erfaring med bæredygtighed og CSR. Det er en af landets førende kapaciteter, der nu skal tage temperaturen på erhvervslivets arbejde med ESG.
“Der sker rigtig meget i disse år, og for mig er det helt afgørende, at vi får udbredt kendskabet til værdien af ESG og får nedbrudt barrierer for store og mindre virksomheder, så de kan bruge ESG som afsæt for forretningsudvikling og bæredygtig vækst”, siger Lene Bjørn Serpa, nyudnævnt forperson for Djøfs ESG-panel.
Djøfs uafhængige ESG-panel ønsker at bidrage aktivt til at gøre ESG til et værktøj, der skaber mere bæredygtige virksomheder og arbejdspladser målt på E (grøn omstilling), S (ansvar for mennesker) og G (god ledelse).
Formand for Djøf Privat, Anne Waagstein, byder den nye forperson velkommen:
“Jeg er glad for, at Lene tager stafetten videre. Lene har en kæmpe viden om ESG, bæredygtighed og samfundsansvar med i rygsækken fra en af landets største virksomheder. Der er brug for stærke kræfter, så vi som samfund lykkes, når det gælder om at understøtte grøn omstilling, social bæredygtighed og god virksomhedsledelse”, siger Anne Waagstein og fortsætter:
“Vores medlemmer i Djøf, der har en samfundsvidenskabelig og erhvervsøkonomisk baggrund, har ikke altid været så synlige i den bæredygtige omstilling som for eksempel ingeniører og maskinmestre. Men de bidrager markant til den bæredygtige omstilling blandt andet ved at udvikle grønne regnemodeller og standarder for bæredygtige investeringer, samtidig med at de sørger for, at virksomhederne har styr på kompliceret lovgivning, leverandørstyring og organisering rundt om ESG-arbejdet og meget andet. De spiller en helt central rolle for, at vi som samfund lykkes, når det gælder om at understøtte bæredygtighed i bred forstand”.

Læs også: Udvikling er et nøgleord for ny logistikchef

Virksomheders dokumentation af ESG er af afgørende betydning for dansk erhvervsliv, fordi alle store virksomheder fra den 1. januar 2024 ifølge et EU-direktiv skal rapportere på ESG.
Den hidtidige forperson, Gry Möger Poulsen, der er Vice President, Head of ESG Strategy and Intelligence i Novo Nordisk, træder ned som forperson, fordi hun fremadrettet er nødt til at prioritere mere tid til et udvidet ansvarsområde i Novo Nordisk, men hun forsætter som medlem af panelet.
”En stor tak til Gry for at løbe ESG-panelet godt i gang. Jeg ser frem til, at vi fortsat kan trække på Grys store viden og engagement i indsatsen for et mere bæredygtigt samfund – med erhvervslivet som én af motorerne”, siger Anne Waagstein, formand for Djøf Privat.
Djøfs uafhængige ESG-panel består af 51 af erhvervslivets ESG-kapaciteter, der til dagligt arbejder med ESG-rapportering og bæredygtighed. Panelet vurderer løbende en række aspekter af ESG og stiller skarpt på udfordringer og muligheder for dansk erhvervsliv.

Kilde: Djøf

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

06.02.2025SCM.dk

Green Power Denmark: Regeringen må sætte turbo på elektrificeringen

04.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar om CBAM

04.02.2025SCM.dk

AI-drevet effektivitet i fokus på LogiMAT 2025

30.01.2025SCM.dk

Formidlingen af komplekse teknologier skal tilpasses de unge for at inspirere

29.01.2025SCM.dk

Ny logistikdirektør fortsætter retning – med finjusteringer

29.01.2025Langebæk A/S

Sponseret

Ny CEO udnævnt for Langebæk Consulting AS, Norge

29.01.2025SCM.dk

Ny lokalitet skal understøtte it-aktørs kæmpesatsning mod nye kunder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forandringsledelse

Vil du lære at lede alle involverede sikkert og reflekteret gennem forandringer? Tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at skabe vellykkede forandringer i din organisation.

Dato

06.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

17.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroCIS 2025

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroCIS – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

18.02.2025

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams