Maersk er oppe og køre igen – næsten

Langt størstedelen af A.P. Møller – Maersks systemer og terminaler er nu i normal drift igen efter sidste uges hackerangreb, om end enkelte faciliteter dog stadig er ramt. Undervejs har man identificeret en ny virus, men kan derudover ikke sige mere om de samlede konsekvenser.

Maersks terminal her i Bremerhaven i Tyskland er, som de fleste af det danske rederis mange sites verden over, tilbage i normal drift efter sidste uges hackerangreb. Enkelte områder halter dog stadig lidt, meddeler koncernen. Foto: APM Terminals.

05.07.2017

SCM.dk

Nu melder den danske shippinggigant så, at man efterhånden er ved at være tilbage i normale drift på langt de fleste områder og sites. I en operational update, der senest er opdateret kl. 22.30 i aftes, meddeler Maersk således, at alle ramte havneterminaler under APM Terminals er åbne og driften ved at stabilisere sig.

I den sammenhæng fremhæver koncernen den vigtige Maasvlakte II-terminal i Rotterdam i Holland som ”åben for eksport- og importoperationer via porten og forventer at starte skibs- og togoperationer på torsdag”.

Fortsat forsinkelser
I en udspecificeret statusopdatering for de forskellige terminaler opdateret kl. 17 i går fremgår det, at terminalen lå på 30 procent af normal drift på hovedporten, mens både rail og marine var helt ude af drift. Derudover er der manuel drift en del steder, med performance-procenter på 100 de fleste steder. Dog er det værd at bemærke, at der mangler oplysninger under en del kategorier.

Overfor DR bekræfter pressechef for Mærsk i Danmark, Signe Brink Wagner, at en del af arbejdet i en række af terminalerne stadig udføres manuelt, hvilket fortsat fører til forsinkelser.

”Ikke alle systemer og applikationer er oppe at køre igen, og det vil tage resten af ugen at få det hele op. Inden opstarten har vi måttet sikre, at ingen dele var inficeret længere. Alt skal også genåbnes i den rigtige rækkefølge, da det ellers ville være som dominobrikker, hvor fejl kan forplante sig”, siger hun.

Læs også: Fremtidens transport: mere asfalt og gang i havnene

Omkring selve computervirussen fortæller Maersk, at man ”… i modsætning til tidligere kommunikation, nu er klar over, at kilden er en virus, der også hedder ”Not Petya”. Vi kan ikke kommentere yderligere mens vi fortsætter undersøgelserne omkring kilden til angrebet…”, som det hedder i driftsmeldingen.

Ifølge DR, der også fortæller, at Maersk er blevet kontaktet af falske supportmedarbejdere under angrebet, har Maersk endnu ikke et overblik over, hvor meget cyberangrebet, der i øvrigt menes at komme fra Ukraine, har kostet.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

03.11.2025SCM.dk

Erhvervstilliden blandt SMV’er når laveste niveau i næsten to år

03.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Spar penge, tag hensyn til miljøet og minimer spild

03.11.2025SCM.dk

Valg af søfragts-partner kan gøre kæmpeforskel for dit scope 3 (og bundlinjen)

31.10.2025PALOMAT

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

På kurset Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet, som også er et diplommodul, lærer du om planlægning, opbygning og drift af jernbaner. Kurset omfatter blandt andet simulering, procesanalyse og driftsanalyse angående både passager- og godstrafik.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online