Maersk overskud på 6,2 milliarder dollar

A.P. Møller - Mærsk kom ud af 2024 med et nettooverskud på 6,2 milliarder dollar, mod et overskud på 3,9 milliarder dollar i 2023. Omsætningen steg fra 51 milliarder dollar i 2023 til 55,5 milliarder dollar sidste år.

Foto: Maersk

06.02.2025

SCM.dk

”Vi har med succes udnyttet øget efterspørgsel, samtidig med at vi forbedrede produktiviteten og havde styr på omkostningerne - hvilket alt sammen bidrog til vores stærke økonomiske resultater”, siger Vincent Clerc. CEO for A.P. Møller - Mærsk

”Med tre stærke virksomheder - Ocean, Logistics & Services og Terminals - plus integreret service på tværs af forsyningskæden, er vi unikt positioneret til at støtte vores kunder i en æra, hvor geopolitiske ændringer og forstyrrelser fortsætter med at forstærke behovet for robuste forsyningskæder”, siger Vincent Clerc.

”Vores evne til at navigere under skiftende forhold og sikre stabile forsyningskæder for vores kunder blev sat på prøve i hele 2024. Vores indsats blev belønnet med rekordhøj kundetilfredshed”.

For 2025 forventer Maersk et driftsresultat (EBITDA) på mellem 6 og 9 milliarder dollar.

Selskabets største forretningsområde, Ocean, kom ud af året med et driftsresultat (EBIT) på 4,7 milliarder dollar, på baggrund af en omsætning på 37,4 milliarder dollar.

Rentabiliteten blev forbedret i forhold til 2023, primært som et resultat af øgede fragtrater på 17 procent, især drevet af pres på kapaciteten på grund af situationen i Det Røde Hav.

Containermængden steg 3,6 procent i løbet af året, hvilket samlet set betød, at driftsresultaet (EBIT) steg med 2,5 milliarder dollar.

Forretningsområdet Logistik & Services havde et driftsresultat (EBIT) på 538 millioner dollar på baggrund af en omsætning på 14,9 milliarder dollar.

Logistik & Services havde en volumenvækst på tværs af de fleste produkter, hvor optimering og omkostningsstyring sikrede en fremgang i driftsresultatet.

Forretningsområdet Terminals nåede et driftsresultat (EBIT) på 1,3 milliarder dollar, på baggrund af en omsætning på 4,5 milliarder dollar.

Her var det især omsætningsvækst i Amerika der var årsag til den store fremgang.

-mauh

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

SCM.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes mere

SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online