Månedens udfordring: Lad den samlede kæde danse i takt

Medico-virksomheden Radiometer har skarpt fokus på data og end-to-end processer. Fordi det er en forudsætning for resiliens og bæredygtighed. Derfor har virksomhedens supply chain stort fokus på at digitalisere og samarbejde på tværs både internt og eksternt for at sikre forsyningen til mere end 120 lande på verdensplan. Det fortæller Inge Christiansen lidt om her.

”Vores store opgave nu er at lære af covid-19 og de andre forsyningskriser samt alvorlige forstyrrelser, industrien har oplevet de seneste tre-fire år", fortæller Inge Christiansen. Foto: Radiometer

27.08.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Vi er heldigvis på den anden side af covid-19 nu. Epidemien har sammen med de nye geopolitiske forstyrrelser vendt op og ned på vilkårene for ledelse af forsyningskæden for stort set alle virksomheder – og det gælder selvfølgelig også for Radiometer. 

”Vores store opgave nu er at lære af covid-19 og de andre forsyningskriser samt alvorlige forstyrrelser, industrien har oplevet de seneste tre-fire år. Vi har et stærkt fokus på at opbygge resiliens, og det omfatter blandt meget andet brug af digitale værktøj til at øge gennemsigtigheden og et øget fokus på at få tænke bæredygtighed ind i processerne”, fortæller Inge Christiansen.

Langt størstedelen af vores klimaaftryk ligger inden for scope 3, hvilket blandt andet omfatter vores leverandører og distribution. Vi er derfor nødt til altid at tage udgangspunkt i et holistisk kort over vores end-to-end processer samt involvere de største leverandører og partnere”,

Inge Christiansen

Tænk det hele ind første gang
”Radiometer påvirker næsten 24 millioner patienter hvert år. Vi skal derfor tænke os rigtig grundigt om, når vi forandrer, udvikler og mitigerer. Det betyder, at vi altid ser på, hvilke konsekvenser en given forandring vil have for alle de andre led i kæden. Tag for eksempel bæredygtighed: Langt størstedelen af vores klimaaftryk ligger inden for scope 3, hvilket blandt andet omfatter vores leverandører og distribution. Vi er derfor nødt til altid at tage udgangspunkt i et holistisk kort over vores end-to-end processer samt involvere de største leverandører og partnere”, fortæller hun.

Om Inge Christiansen

Aktuel position: Senior Director Global Supply Chain, Radiometer (Danaher) med ansvar for demand process, produktionsplanlægning og -kapacitet, on-time-delivery (OTD), stamdata, distribution og DC’er i Polen samt USA. 

Samarbejde på tværs
Hun fortæller historien på en Teams-forbindelse fra Radiometers polske fabrik, hvor hun i skrivende stund er involveret i en fem-dages Kaizen. Her arbejder hun sammen med kollegaer fra R&D, salg, marketing og operations i en intensiv indsats for at optimere på en specifik produktfamilie, der tilhører top tre i Radiometers salg.

”Kaizen er et godt eksempel på, hvordan vi arbejder med løbende forbedringer. Radiometer er en del af Danaher-koncernen, og Kaizen er en væsentlig del af vores Danaher Business System (DBS). DBS sikrer, at vi altid har øje for den samlede forsyningskæde, og at det altid sker i et tværfunktionelt samarbejde. Det nytter ikke noget, at lageret reducerer lagerniveau, hvis det går udover leveringsevnen eller ’margin expense’. Vi skal hele tiden afbalancere tingene, og det kan vi kun, hvis vi arbejder tæt sammen på tværs af afdelinger”.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Scope 3 emissioner - nøglen til bæredygtige forsyningskæder

Taler du om ESG i forsyningskæden, taler du automatisk også om scope 3. Scope 3 emissioner repræsenterer typisk 70-90 procent af de samlede CO2-udledninger. Vi retter i dette tema projektøren på, hvad der skal til for at reducere scope 3-udledningerne i leverandørbasen.

Relateret indhold

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia