Manglen på arbejdskraft i industrien når nye højder

Samtidig med at industrien skriger på arbejdskraft, så daler forventningerne til produktionen.

Andelen af virksomheder, der forventer stigende frem for faldende produktion i industrien, skrumper fra 23 procent i december 2021 til 8 procent i januar 2022. Foto: 123RF..

03.02.2022

SCM.dk

Andelen af virksomheder, der melder om mangel på arbejdskraft i industrien, steg fra 38 procent i fjerde kvartal 2021 til 42 procent i første kvartal 2022 og slog dermed endnu engang rekorden.

Manglen på arbejdskraft er dog ulige fordelt mellem industribrancherne. For bygge- og anlægsbranchen steg andelen fra 41 procent til 46 procent og nærmer sig dermed igen efterårets rekordniveauer. I serviceerhvervet faldt andelen en smule fra 38 til 35 procent Her var det primært turismebranchen, der trak ned med et dyk fra 52 til 33 procent, men det er også en branche, der er særligt påvirket, når der sker ændringer i de COVID-19-relaterede restriktioner.

Læs også: Manglen på arbejdskraft spreder sig

Samtidig er andelen af virksomheder, der forventer stigende frem for faldende produktion i industrien, skrumpet fra 23 procent i december 2021 til 8 procent i januar 2022. Der er tale om det laveste niveau siden 2020.

Industrien har været igennem et år, hvor der er blevet meldt om både stigende produktion og beskæftigelse, men også om tiltagende produktionsbegrænsninger i form af mangel på arbejdskraft og materialer. Det er muligvis det, der nu får forventningerne til produktionen til at falde. På trods af et fald i ordrebeholdningen, ses der nemlig ikke et tilsvarende fald i forventningerne til ordreindgangen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

30.04.2026SCM.dk

10 % af råvareimport er sårbar for kriser

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online