Millioner til cirkulært værdikædesamarbejde

Smukfest har i mange år haft fokus på affaldssortering og genanvendelse, men værdikædesamarbejdet i Closing Loops fik i den grad stenen til at rulle.

”Vi er med i værdikædesamarbejdet Closing Loops, fordi det understøtter den proces, vi i forvejen er i gang med på Smukfest. Vi har i mange år haft fokus på affaldssortering og genanvendelse, men via Closing Loops kan vi dedikere endnu flere ressourcer til arbejdet”, fortæller Cathrine Bianca Christensen, som er bæredygtighedskoordinator på Smukfest; festivalen i Skanderborg. Foto: 123rf.com

22.08.2024

SCM.dk

”Vi er med i værdikædesamarbejdet Closing Loops, fordi det understøtter den proces, vi i forvejen er i gang med på Smukfest. Vi har i mange år haft fokus på affaldssortering og genanvendelse, men via Closing Loops kan vi dedikere endnu flere ressourcer til arbejdet”, fortæller Cathrine Bianca Christensen, som er bæredygtighedskoordinator på Smukfest; festivalen i Skanderborg, som hvert år i august modtager 60.000 daglige besøgende i en festival-by på størrelse med Fredericia. Det giver masser af affald, og derfor er Smukfest en af foreløbig 26 værdikædesamarbejder, hvor virksomheder sammen finder cirkulære løsninger.

”Danske virksomheder kan få 50 procent i støtte på projektbudgetter op til 3 millioner kr. Derfor kan Closing Loops gøre en konkret og målbar forskel for de værdikæder, der beslutter sig til at samarbejde om nye cirkulære løsninger”, siger Kathrine Lykke Kirk, programleder hos Food & Bio Cluster Denmark, som er ansvarlig for Closing Loops.

Hun forklarer, at cirkulær økonomi kan øge konkurrenceevnen, men at en virksomhed ikke kan omstille sig alene. Værdikæder går på tværs af brancher, og samarbejde kan skabe konkrete resultater. For eksempel om at nedbringe virksomhedens ressourceforbrug og affaldsmængder eller udvikle innovative løsninger, der giver nye forretningsmuligheder.

I Closing Loops bliver virksomheder og deres værdikædepartnere en del af Danmarks største program inden for cirkulær økonomi. Der er nu åbnet for, at nye virksomheder kan søge ind i Closing Loops sammen med deres værdikæde og samarbejde på tværs af brancher for at skabe cirkulære løsninger for eksempel til festivalbranchen.

”Bevillingen fra Closing Loops har været en løftestang for øget interesse for grøn omstilling i vores organisation. Som en del af projektet har vi udarbejdet en ambitiøs 5-års plan, som bestyrelsen har nikket ja til, og som vores 17.000 frivillige har taget imod med stor entusiasme. Den grønne omstilling er virkelig blevet et fælles projekt i organisationen, og Closing Loops har i den grad været med til at få stenen til at rulle”, siger Cathrine Bianca Christensen fra Smukfest.

Værdikædesamarbejderne adresserer de vigtigste ressourcestrømme inden for væsentligste sektorer som byggeri & anlæg, fødevarer & bioressourcer, møbler & tekstil og vand- & miljøteknologi, men ikke begrænset hertil. De strækker sig over en længere periode på for eksempel 1-2 år, hvor der arbejdes med udviklingen af nye innovative løsninger, implementering og skalering af miljøteknologi, digitale teknologier, nye forretningsmodeller, produkter, take-back-ordninger, designmetoder, services med videre. 

Læs også: Genanvendelse af bilplast skal op i et højere gear

Værdikædesamarbejderne skal igennem Closing Loops være med til at reducere Danmarks CO2e og affald. Værdikædesamarbejdet for Smukfest handler om udvikling og implementering af cirkulære løsninger, der kan sikre mindre affald og mere genanvendelse på Smukfests campingarealer. Særligt fokus på de store mængder campinggrej - telte, luftmadrasser og campingstole, der går i stykker og efterlades, når festen slutter.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Skærp dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Anvendt Machine Learning og Big Data

Vil du have kompetencer til at anvende machine learning værktøjer og metoder til dataanalyse og håndtering af store datamængder? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul.

Dato

29.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online