Mindre afskovning i Amazonas i 2023

Sidste år faldt afskovningen i Amazonas med 50 procent i forhold til året før. Langt fra nok, men bevis på at udviklingen kan vendes.

Foto: 123rf.com

02.04.2024

SCM.dk

Da Brasilien i 2023 stemte Præsident Lula tilbage i embedet, lovede han at sætte en stopper for afskovningen af Amazonas. På det første år er det lykkedes at reducere fænomenet med 50 procent sammenlignet med året før. Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Resultatet tilskrives ændringer som at styrke miljøministeriet, etablering af et ministerie for oprindelige folk og genopretning af den miljøinstans, der udskriver bøder for ulovlig træfældning.

Afskovningen er nu på sit laveste niveau siden 2019. Hvilket er vigtigt for det sårbare økosystem Amazonas er. Men det er slet ikke nok. Amazones er stadig på vej mod et tipping point i 2050, hvor skoven ikke længere er i stand til at regenerere sig selv. 

Handler om politik og forbrug

Det vigtigste budskab fra den positive udvikling i Amazonas er, at udvikling kan vendes. 

”Hvis al den politiske vilje var der, så kunne vi bremse det hele,” siger Gry Bossen, teamleder i Verdens Skove. 

”Hvis resten af verden stod sammen om ikke at ville aftage soja og kød, der har forårsaget afskovning, og hvis Lula indførte et totalt forbud og fik international økonomisk støtte til det, så kunne vi stoppe afskovningen. Men Lula sidder ikke på al magten, han kan ikke bare gennemføre alle de regler, han vil – og landbruget har stadig en rigtig, rigtig stærk stemme. Så Lula er i en vis grad nødt til at lytte til dem, hvis han vil blive ved med at sidde på magten.”

Ny EU-lovgivning har potentiale 

I foråret 2023 vedtog EU en ny lov, der blandt andet stiller krav til, at produktionen af soja, palmeolie, kaffe, kakao, naturgummi og træ, der bliver handlet med i europæiske lande, skal foregå uden at rydde eller forringe skov. Virksomheder skal leve op til den nye lov i slutningen af året.

”Det er ikke EU, der importerer alt, der skaber afskovning, men man må håbe, at flere lande i verden sætter klare regler for, at de ikke vil tage imod varer, der fører til afskovning,” siger Gry Bossen.

- EHS

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn